20 Ekim 2018, Cumartesi | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » paparazzi » Mardin Michael Jackson İçin Mevlit Okutuyor
Mardin Michael Jackson İçin Mevlit Okutuyor 02-07-2011 google google

Mardin, Midyat'a bağlı Mercimekli Köyü'nde, geçen yıl olduğu gibi bu sene de Michael Jackson'ın ölüm yıldönümü sebebiyle 26 Haziran'da mevlit okunup gıyabında cenaze namazı kılınacak.

İmam son tekbiri getirirken, arkasındaki cemaat de duadan sonra sağa ve sola verdikleri selamla cenaze namazını bitiriyor. Gayet normal gözüken bu olayı ilginç kılan detay ise gıyabında cenaze namazı kılınan kişinin, 2009'da hayatını kaybeden dünyaca ünlü pop yıldızı Michael Jackson olması.

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Mercimekli Köyü, geçtiğimiz yılın 26 Haziran'ında olduğu gibi bu sene de Michael Jackson'ın ölüm yıldönümü sebebiyle mevlit okutup gıyabında cenaze namazı kılacak.

Nüfusu 350 olan ve tamamına yakını Mıhellemilerden oluşan bu köyün, her sene Michael Jackson'ı anma etkinlikleri düzenleme sebebi ise başka bir hikaye. Mıhellemi Dinler, Diller ve Medeniyetler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan bu durumu gayet normal karşılıyor. Rock'n Roll'un efsanevi kralı Elvis Presley'in aslen Mıhellemi olduğunu ve ailesinin 1860'larda Mardin'in Savur ilçesine bağlı Dereiçi köyünden Amerika'ya göç ettiğini belirten Aslan, Presley'in dedesinin Beth şem aşiretine bağlı olduğunu ve yıllar sonra Dereiçi'ne gelerek kalan akrabalarını Amerika'ya götürdüğünü ifade ediyor.

Elvis Presley'in akrabası olmaktan gurur duyan Mıhellemiler, Elvis Presley'in kızı Lisa Marie ile evlenen Michael Jackson'ı da damadı biliyorlar. Geçtiğimiz sene Jackson'ın birinci ölüm yıldönümünde cenaze namazı kıldırıp, mevlit okutmalarının sebebi de bu.

Sadece akrabalıktan değil!

Michael Jackson'a olan hayranlığın sadece akrabalık ilişkisinden kaynaklanmadığını belirten Aslan, uzun yıllardır popun kralı Jackson'ın şarkılarının dinlendiğini, birçok neslin şarkılarıyla büyüdüğünü belirtiyor. “Özellikle yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle 'They Don't Care About Us' (Bizimle İlgilenmiyorlar) şarkısını kendimizle özdeşleştirdik. Jackson'ın da özünde siyahi olması ve toplumsal farklılıkları yansıtması da ona sempati beslememizi sağladı.”

Geçtiğimiz yıl etkinlikleri basında çıkınca, dernek hakkında soruşturmalar başlamış ve Mehmet Ali Aslan, Dernekler Kanunu'na muhalefet suçundan üç ay hapis cezası almış. Cezaya itiraz ettiği için hakkında açılan kamu davasından beraat eden Aslan, halen sıkıntıların devam ettiğini, özellikle bürokratik engellerle karşılaştıklarını ifade ediyor. Derneğin geçtiğimiz sene AK Parti Midyat ilçe teşkilatı ve bazı STK'ların tepkisiyle karşılaşmasının altında da bu sebepler yatıyor.

Anma etkinliklerinin düzenlenmesinden bu yana Mıhellemilere ve Mercimekli'ye olan ilginin arttığını kaydeden Aslan, Michael Jackson'ın ölümünden iki ay önce gerçekleşen ve 44 kişinin hayatını kaybettiği Bilge Köyü katliamıyla uluslararası basında gündeme gelen Mardin'in imajının değiştiğini, bu etkinlikten sonra kendisini Amerika, Kanada ve Almanya'dan arayan gazetecilerin olduğunu söylüyor.

'Jacksonları misafir edebiliriz'

Derneğin bürokratik engeller dışında ekonomik sorunlarla da mücadele ettiğini ifade eden Aslan, Mıhellemileri ve Midyat'ı tanıtmak için elinden geleni yapacağını söylüyor. “Geçtiğimiz yılki anma töreninde gıyapta cenaze namazı kıldık ve mevlit okuttuk. Kestiğimiz kurbanların etlerini de halka, komşulara ve fakirlere dağıttık. Maddi gücümüz imkan verse daha fazlasını yapardık. Hatta sponsorumuz olsa Jackson ailesini de Mercimekli'de misafir etmek istiyoruz” diyor.

2009'da hayatını kaybeden pop kralı için gelecek hafta bir de anma etkinliği düzenleyecek olan Mıhellemiler, bütün Elvis Presley ve Michael Jackson sevenleri Mercimekli'ye bekliyor.

Mıhellemiler kimdir?

Kendilerine ait dili, kültürü ve âdetleri olan Mıhellemiler, yaklaşık 3 bin 500 yıldır Anadolu'da yaşıyor. Kökleri Akadlara dayanan topluluğun dili ise Arapça'nın en eski yazılı kaynaklarından olan Musul koluna bağlı Kıltu lehçesi. Filologların araştırmalarına göre günümüzde yaşayan diller arasında Akadça'ya en yakın dil olan Mıhellemice, aynı zamanda insanlığın en eski dillerinden olan, Hz. ısa'nın da konuştuğu Aramice'ye de çok yakın.

Süryani kaynaklarında, Mıhellemilerin aslen Süryani ve Hıristiyan olduğu, dillerinin ve kökenlerinin Aramilerden geldiği, ancak Mıhellemilerin 1600'lerin başında İslamiyet'i tercih ettikleri öne sürülmesine rağmen, dernek başkanı Mehmet Ali Aslan bu iddiaları reddediyor. “Biz Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan tapu tahrir defterlerini inceleyip köyümüzün tarihini ortaya çıkardık. Osmanlı zamanında yerleşim yerleri, halkın dinine göre ayrılıyordu. Mercimekli Köyü de 1500'lerden beri Müslüman Mıhellemi cemaati olarak kayıtlarda geçiyor.”

Türkiye'de yaşayan Mıhellemilerin büyük çoğunluğu dinin şafi mezhebine bağlı olmasına rağmen, yurtdışında hatırı sayılır miktarda Hıristiyan ve Musevi Mıhellemi yaşıyor. Anavatanları Ortadoğu olan bu topluluğun mensupları, zaman içinde çeşitli sebeplerden dolayı Amerika ve Avrupa'ya göç etmiş. Türkiye'de ise başta Mardin, Batman, Adana ve ıstanbul'da yaşayan Mıhellemilerin toplam nüfusu 500 bin dolaylarında.

Mardin Michael Jackson İçin Mevlit Okutuyor
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 662

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss