21 Ocak 2019, Pazartesi | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » YOUTUBE daha çok yuva yıkacak!
YOUTUBE daha çok yuva yıkacak! 15-07-2010 google google

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Youtube görüntüleri konusunda önlem alınmaması halinde daha çok yuva yıkılabileceği konusunda uyardı.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, Youtube'a yüklenen görüntülerle ilgili değerlendirmelerinde, bu konuda önlem alınmaması halinde her vatandaşın başına ciddi sıkıntılar açacağına dikkat çekti. Acarer, Youtube'a erişim yasağıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ''Buradaki hassasiyet, eğer önlem alınmazsa Türkiye'deki her vatandaşın da başına gelebilecek ve ciddi sıkıntılar getirebilecek bir hassasiyettir.'' dedi.

Vodafone Türkiye Bursa Bölge Müdürlüğü açılışına katılmak için geldiği Bursa'da, gazetecilerin, Youtube'a erişimin engellenmesi ve mevcut durumla ilgili açıklamalarda bulunan Tayfun Acarer, önemli uyarılarda bulundu. Bu konunun sektörde de kamuoyunda da tam olarak bilinmediğine değinen Acarer, Youtube ile ilgili kararın yaklaşık 26 ay önce bir mahkeme tarafından, Atatürk ile ilgili bir kanuna muhalefet nedeniyle alındığını hatırlatarak, bunun kendileri ile ilgisi olmadığını kaydetti.

Bu konuda yargının kararının uygulandığını ve bu süreçte Yuoutube yetkilileri ve sahibi olan Google ile birçok kez görüşmeler yapıldığını anlatan Tayfun Acarer, ''Bu görüşmelerin bir kısmına ben de katıldım. Bir kısmını sayın ulaştırma bakanımız da bizzat yaptı. Türkiye, bu konudaki önerilerini, görüşlerini Google yetkilileriyle paylaştı. Türkiye'nin Youtube veya sahibi olan Google'dan isteği dile getirildi." dedi.

Bu konuda, en başta Türkiye'de bir mahkeme kararı bulunduğunu anlatan Acarer, şunları söyledi: "Türkiye'nin hassasiyetleriyle ilgili bir konuda karar alınmış. Bize düşen de bunun uygulanmasıdır. Buna çözüm olarak bizim önerilerimizin başında, diğer ülkelerde yaptıkları modellemenin Türkiye'de de yapılmasını istedik. Bunun temelini de özellikle lokal versiyon ya da ülke versiyonu dediğimiz bir uygulamadır. Youtube, bunu 23 ülkede yaptı. Bu ülkelerden bazıları Hong Kong, Yeni Zellanda, İspanya, Polonya gibi ülkeler. İstenen şey, Türkiye versiyonunda yapılırsa, bu konuda soruna çözüm olabilir düşüncemiz vardı. Bunu, firma temsilcleri ile konuştuk. En son yaklaşık 2 hafta önce yine görüştük. Benzer şeyleri kendileriyle paylaştık. Şu ana kadar bize bir dönüş olmadı.''

"GOOGLE'DA ENGELLEMELER"

Son dönemlerde, Google ile ilgili bir takım sitelere girişte kısıtlamalar olduğuna da vurgu yapan Tayfun Acarer, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: ''Bu kısıtlamalar, yine mahkemenin almış olduğu Youtube'un IP adresleriyle ilgili kararı, Google kendi IP havuzunda değiştiriyor. Bunun internet trafiğinin dengelenmesi olarak yaptığını söylüyor. Yanı Youtube'a ait engellenmiş olan IP'leri kalkıp Google'ın içindeki başka sitelere veriyor. O sitelerin IP'lerini de Youtube'a veriyor."

Google'ın bu konuda; ''Benim IP havuzumda, internet trafiğine göre bunları yapmam lazım" şeklinde bir savunma yaptığına işaret eden Acarer, "Sonra bunları tekrar değiştiriyor. O nedenle Google'da zaman zaman oraya çıkan engeller, Google firmasının yapmış olduğu IP düzenlemeleriyle ilgili. Bizimle alakası yok bunun. Fakat nedense medyada, 'BTK İletişim Başkanlığı yeni bir düzenleme yaptı, yine bir kısıtlama geldi' şeklinde, mantığını ve nedenini anlayamadığım, nereden de çıktığını tahmin edemediğim bir takım bilgiler yayınlanıyor. Bu bilgileri yayınlayan arkadaşlar neye göre bunu yayınlıyorlar onu da anlamış değilim. Keşke bunları yayanlamadan bize sorsalar. Bu konuyla ilgili mahkeme kararı var. Mahkeme kararı Türkiye Cumhuriyeti'nin kanununa dayanıyor.'' şeklinde konuştu.

Erişimin yasaklanmasının, Türkiye'nin hassasiyetinden kaynaklandığının altını çizen Tayfun Acarer, şöyle devam etti: "Atatürk Türkiye'nin bir hassasiyetidir. Fakat bununla ilgili altını çizerek söylemek istediğim bir husus da şudur; buradaki hassasiyet eğer önlem alınmazsa, Türkiye'deki her vatandaşın da başına gelebilecek ve ciddi sıkıntılar getirebilecek bir hassasiyettir. İnternet özgürlüktür, benim özgürlüğümün sizin özgürlüğünüzle sınırlı olması lazım.''

İnternetin, her geçen gün hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiğine işaret eden BTK Başkanı Tayfun Acarer, sözlerini; ''Siz buradaki tedbirleri şimdiden belirlemezseniz, yarın adam internetteki banka hesabınızı boşaltır. Sonra 'Yandım yandım' diye koşarsınız bir yere. Önlemlerin şimdiden alınması, esasların belirlenmesi, mağduriyetlerin önlenmesi gerekiyor. Ben çok kimsenin bu yüzden yuvasının yıkıldığını gördüm. Çok kimse bu görüntülerin yalan olduğunu kanıtlamak için neler çekmedi?, Ben soruyorum bu görüntülerin buradan nasıl kaldırılacağını kim biliyor? Ben başka ülkelerin hassasiyetine gösterilen saygının Türkiye'ye de gösterilmesini istiyorum. Ama ne yazık ki bu hassasiyet bize gösterilmiyor." diye konuştu.
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 940

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss