19 Aralık 2018, Çarşamba | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Yeni katsayı oranları
Yeni katsayı oranları 18-03-2010 google google

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) yeni katsayı oranlarını belirledi. YÖK yeni kat sayı oranlarını "alan dışı" tercihler için 0,12 ve "alan içi" tercihleri içinse 0,15 olarak açıkladı.

Alan içi ve alan dışında uygulanacak bu 0,03'lük fark ağırlıklı orta öğretim puan başarı (AOBP) düşük öğrencide üç puan, yüksek olan öğrencide 15 puan etkileyecek.

YÖK'ten yapılan açıklamada, "Sonuçta alan dışı tercihlerde aynı soruları cevaplayan adayların yerleştirme puanlarında 3 ila 15 puanlık bir fark değil asıl öğrenci kitlesinin yoğunlaştığı aralıkta aşılması oldukça zor. 8 ila 15 puanlık fark ortaya çıkacaktır." denildi.

İŞTE YENİ HESAPLAMA
YÖK'ÜN GENİŞ AÇIKLAMASI ŞÖYLE

Yükseköğretim Kurulu için en önemli öncelik öğrencilerimizin huzurunun sağlanmasıdır. Bunun yanı sıra isabetli bulup bulmamaya bağlı olmadan yargı kararına uygun davranmak da bütün kurumlar için kanuni bir yükümlülüktür. Bu kapsamda Danıştay kararının gerekçesi de önemli olduğundan, yerleştirme puanlarının hesaplanmasına ilişkin yeni karar alınırken yargı kararlarının gerekçeleri esas alınmıştır.

Kurulumuzun 21.7.2009 tarihli kararı ile öngörülen yeni sistemde, çoklu sınav ve çoklu soruyu esas alan bir ölçme yöntemi belirlenmiş, önceki sistemde %38 olan alan bilgisinin ağırlığı LYS sınavı ile %60 a çıkartılmak suretiyle lise müfredatında alınan bilginin, doğrudan ölçülmesi ve sonuca yansıtılması sağlanmıştır. Buna göre önceden sadece Lise 1 (9). sınıf bilgileri sınav sorularına dahil edilirken, şimdi sınav müfredatına Lise 1 (9), Lise 2 (10), Lise 3 (11) ve Lise 4 (12). sınıfta görülen dersler de dahil edilerek öğrencilerin bilgi ve başarıları sınavda ölçülebilir hale gelmiştir. Öğrencilerin gerçek başarısını esas alan bir ölçme ve değerlendirme sınavı getirildiği için, önceden öğrenci başarısını ölçmeyen sınav nedeniyle uygulanan katsayı farkının da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun E:2010/148 sayılı dosyada, 18.02.2010 tarihinde verdiği karar ile belirlenen hukuken kabul edilebilir ölçülere getirilmesi benimsenmiştir.

Yeni kararın oluşturulmasında, yargı kararının gereğinin yerine getirilme zorunluluğu ve sistemin bütünlüğünü koruma kaygısı bir arada değerlendirilmiş ve öğrencilerin yerleştirme puanlarının hesaplanmasına esas olacak oranlar alan içi 0,15, alan dışı 0,12 olarak belirlenmiştir.

Alan içi ve alan dışına uygulanacak bu 0,03'lük fark AOBP'si düşük öğrencide 3 puan, yüksek olan öğrencide 15 puan etkileyecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus şudur. 2009 yılında Üniversitelerin Lisans Programlarına Yerleşen Adayların AOBP Sayısal Puanlarının Dağılımı Listelerinin incelenmesinden, zaten düşük puana sahip olan (50 �70 arasındaki AOBP'ye sahip) ve lisans programına yerleşen öğrenci sayısının çok düşük olduğu görülmektedir. Bu itibarla yığılma eski sisteme göre 70-100 puana sahip olan öğrencilerde olduğundan puan farkının yeni sistemde de yüksek AOBP'nin yığıldığı üst aralıkta yoğunlaşacağına dikkat edilmelidir. Sonuçta alan dışı tercihlerde aynı soruları cevaplayan adayların yerleştirme puanlarında 3 ilâ 15 puanlık bir fark değil, asıl öğrenci kitlesinin yoğunlaştığı aralıkta aşılması oldukça zor 8 ilâ 15 puanlık bir fark ortaya çıkacaktır.

Yeni belirlenen oranların yukarıda açıklanan yeni sınav sistemi bütünlüğü içindeki işlevi ve rolü ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Sınavda bir puanlık farkın bile binlerce öğrencinin sıralamasını değiştirdiği ve bölüm kontenjanlarının ortalama 40-100 arasında olduğu düşünüldüğünde, yerleştirme puanında meydana gelen 15 puanlık bir fark çok ciddi bir farklılık doğurmaktadır. On beş puanlık farkın 2009 yılı için yerleştirme sırasını SAY-2 puan türünde 17.381 ile 70.694 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 121.815'dir.), SÖZ-2 puan türünde 4.994 ile 85.064 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 36.689'dir.), EA-2 puan türünde 15.907 ile 122.241 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 91.978'dir.) değiştirdiği görülmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.


alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 656

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss