17 Aralık 2018, Pazartesi | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Vanlı kadınlardan, İnci Kefali balığından 'Vanburger'
Vanlı kadınlardan, İnci Kefali balığından 'Vanburger' 20-03-2011 google google

'Avrupa Birliği-Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı' kapsamında, 'Van Kadınları Balık Köfte Yaparak İstihdama Katılıyor' projesi çerçevesinde hizmete giren ve 50 işsiz kadının istihdam edildiği 'Vangölü İncisi Balık İşleme Ünitesi', Van Valisi Münir Karaloğlu tarafından hizmete açıldı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Avrupa Birliği-IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) ofisi tarafından yürütülen projenin koordinatörlüğünü YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda AB-IPA Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Güllü yapıyor. 29 Temmuz 2010 tarihinde başlayan proje 1 yıl sürecek ve 30 Temmuz 2011 tarihinde sona erecek.

Vali Mithatbey Mahallesi Kışla Yolu üzerinde, 50 işsiz kadına istihdam sağlayan 'Vangölü İncisi Balık İşleme Ünitesi' Vali Münir Karaloğlu, yardımcıları Hüseyin Demirbaş, Meral Demirbaş, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan, yardımcısı Prof. Dr. Duran Bolat, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu ve çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Doç. Dr. Kenan Güllü, yürütülen proje ve işletme ile ilgili kısa bilgi verdi. Bir yıl sürecek projenin amacının, Van'da iş gücüne katılmamış kadınların istihdam edilebilirliğini artırmak ve girişimciliklerini desteklemek olduğunu belirten Güllü, "437 bin euroluk projedeki hedefimiz, hedef kitleye İnci Kefalinden balık köfte, salamura balık yapımı, paketleme, pişirme ve pazarlama metotları konularında bilgi ve tecrübe kazandırmak. Bu sayede inci kefalinin katma değerini artırmak, istihdam oluşturmak ve Van ekonomisine katkı sağlamaktır." dedi.

"VANBURGER'İ HERKESE TAVSİYE EDİYORUZ"
Tesisi gezerek, Proje Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Güllü'den bilgi alan Vali Karaloğlu, kendisine ikram edilen ürünlerden tadımlık aldı. Yapılan ürünleri beğendiğini belirten Karaloğlu, basın mensuplarına tesis hakkında ve yapılan ürünlerle ilgili bir değerlendirme yaptı.
İnci Kefali balığının, Van'ın ve Van Denizi'nin en önemli değerlerinden biri olduğunu belirten Karaloğlu, bölgede çok sayıda ailenin geçim kaynağı olan İnci Kefali balığının korunmasını istedi. İnci Kefali balığının, bugüne kadar geleneksel metotlarla tüketildiğini anımsatan Karaloğlu, tesisin açılmasıyla birlikte sanayi olarak da ekonomiye kazandırılacağını kaydetti. Karaloğlu, şöyle dedi:
"İlk defa İnci Kefalinin sanayi olarak dondurulması, salamura edilmesi, köfte haline getirilmesi, hamburger haline getirilmesi, Avrupa Birliği (AB) kapsamında ekonomiye kazandırılmış oldu. 50 hanım arkadaşımız burada inci kefali balığını işliyor. Köfteye ve hamburgere çeviriyor ve ekonomiye kazandırıyor. Vakumlanmış, dondurulmuş inci kefali yapma şansımız var. Tuzlama, salamura yöntemiyle inci kefalini uzun süre kullanma şansı var. İnci kefalinden çok güzel köfte, içli köfte, hamburgeri (Van burger) herkese tavsiye ediyoruz."

"İNCİ KEFALİ VAN'IN İNCİSİ"
Türkiye'de iç sularda avlanan balığın 3'te 2'sinin Van Gölü'nde avlandığını hatırlatan Karaloğlu, Van Gölü'nde avlanan balık miktarının ise yaklaşık 10 bin ton olduğunu bildirdi. Karaloğlu, avlanan balıkların tesislerde paketlenerek daha uzun süre raf ömrü sağlanarak tüketiciye ulaştırılmasının önemli olduğunu ifade etti. Karaloğlu, Vanlıların İnci Kefali balığına sahip çıkmasını istedi. 'İnci Kefali Van'ın İncisi'dir diyen Karaloğlu, şunları kaydetti:
"Bunu Van halkının iyi koruması lazım. Özellikle İnci Kefali, yumurtlama döneminde denizden çıkıyor, akarsulara ters olarak yüzüyor ve yumurtasını orada bırakıyor. O yumurtlama döneminde artık İnci Kefalinin avlanmaması lazım. İşlediğimiz sürece uzun süre balığı saklama şansımız da var. Onun için İnci Kefaline gözümüz gibi bakmamız lazım. Bu bölgede çok sayıda ailenin, çok sayıda vatandaşımızın geçim kaynağını inci kefali oluşturabilir. Şu anda da birçok insanımız balıkçılıkla geçiniyor. Sanayi kısmı ile de birçok insanımız geçinebilir. Onun için inci kefalini gözümüz gibi korumamız lazım."

alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 736

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss