17 Ocak 2019, Perşembe | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Twitter alemini karıştıran Türk konuştu
Twitter alemini karıştıran Türk konuştu 14-05-2010 google google

Sosyal paylaşım sitesi 'Twitter'da bir güvenlik açığı yakalayıp dünya çapında karmaşaya neden olan 17 yaşındaki Türk genci Bora Kırca Zonguldak'taki evinden açığı nasıl bulduğunu anlattı..

Böyle bir hasara sebep olmak istemediğini ifade eden Kırca, "Amacım siteye zarar vermek değildi, siteye verilen zarar da benden kaynaklanan birşey değil." dedi. Kırca, üniversitede bilgisayar mühendisliğinde okumayı ve ardından yurt dışında bilgisayar yazılımı üzerine master yapmayı hedefliyor.

ıÜüZonguldak'ta, öğretmen Atiye Kırca(43) ve maden mühendisi Ömer Kırca(49) çiftinin iki çocuğundan biri olan Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıf öğrencisi Bora Kırca (17), yaşanan süreci anlattı. Kırca, 'Accept' adlı Alman heavy metal müzik grubunu beğendiğini, 'Accept pwnz' ifadesiyle siteye yazdı.

Ardından, bilgisayar dilinde 'harika' anlamında kullanılan bir kısaltma olan 'Pwnz''yi, kullanıcı adı olarak seçen bir kişinin kendisini takip etmeye başladığını gören Kırca, bu sefer 'Accept Bill Gates' yazdı. Bill Gates'in de kendisini takip ettiğini gören Kırca, böylece 'Accept' kodunu yazdığı kişinin kendisini takip etmeye başladığını ve ortada bir güvenlik açığı olduğunu fark etti. Bu sırrını, 'bilo31' rumuzuyla yazdığı İnci Sözlük sitesinde önceki akşamüstü açıklayan Bora Kırca, böylece yüzlerce kullanıcının aynı yöntemi kullanmasını sağladı.

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Kırca, amacının şirketi ve üyelerini zora sokmak olmadığını belirterek, aralarında bir çok ünlülerin de bulunduğu Twitter kullanıcılarını takipçisiz bırakan güvenlik açığını Twetter'e iletmesine rağmen 14 saattir e-mailine cevap alamaması sonucu bu karmaşıklığın yaşandığını açıkladı.

Lise öğrencisi Kırca, kendini "Bir güvenlik açığını fark ettim ama Twetter'in bu kadar kolay ve basit bir açık bırakabileceğini hiç düşünmemiştim. Twetter şirketine bu güvenlik açığı (bug) hakkında açıkça emaili attıktan sonra 14 saat boyunca bana geri dönüş yapmadılar. Bu güvenlik açığını da durdurmayınca ben bunu arkadaşlarımla paylaştım. Ve bir anda, uykusuzdum, uyandığımda tüm dünya beni konuşuyordu. Hoş şeyler değil, böyle bir hasara sebep olmak istemezdim aslında, ama oldu." diye konuştu.

ÜNLÜLER TELAŞLANMIŞTI

Kırca, siteyi tüm ünlüler kullandığı için küçük bir güvenlik açığının büyük karmaşıklığa neden olduğunu kaydetti. Twitter'da Pazartesi akşam saatlerinde çözülen sorun, dünya çapında aralarında talk show sunucusu Oprah Winfrey, genç pop yıldızı Justin Bieber, ve Hollywood yıldızları Ashton Kutcher ve Demi Moore, Bill Gates gibi ünlülerin de olduğu milyonlarca kullanıcıyı etkilemişti. Hatta Jim Carrey, bu olayla ilgili, "ıÜüBu hackerın yeteneğini daha değerli bir şeye yönelttiğini düşünün." demişti.

AMACIM İYİ BİR BİLGİSAYAR PROGRAMCISI OLMAK

Bu olay yüzünden Twetter'deki hesabı kapatılan liseli genç, Jim Carrey'nin dediği gibi bilgisini iyi şeylere yöneltmek istediğini ifade ederek, şunları söyledi: "Amacım bir yere zarar vermek değildi, zarar vermek olsa hacker olurdum. Ben sıradan Twetter kullanıcısıydım. Twetter'e bu olaydan 1,5 hafta önce üye olmuştum. Şans eseri rastladım. Bana rast gelmesi benim şansım diyelim; çünkü ben zaten programlamaya ilgisi olan bir gençtim. Amacım siteye zarar vermek değildi, siteye verilen zarar da benden kaynaklanan birşey değil. Benim bu güvenlik açığını internette açıklamam sonucu bunu öğrenen insanlar, zafiyeti kullandılar ve ortalığı karıştıran da buydu. Ayrıca Jim Careyy'nin dediği gibi ben bildiklerimi de kötü yönde kullanmadım. Ben bunu Twetter'e açıkça bildirdim, nasıl düzeltebilecekleri hakkında bile fikir verdim. Zaten benim amacım Jim Carrey'nin dediği gibi kötü birşey yapmak değildi, bana fırsat verilirse iyi şeyleri yapacağım."

Şu anda Zonguldak Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıfında okuduğunu, lise birinci sınıftan beri programlamaya ilgisi olduğunu hatırlatan Bora Kırca, hedeflerini, üniversitede bilgisayar mühendisliğinde okumak ve ardından yurt dışında bilgisayar yazılımı üzerine master yapmak olarak sıralıyor.

Twitter'da bir güvenlik açığı yakalayıp dünya çapında karmaşaya neden olan Türk genci Bora Kırca yarattığı "karşılıklık"tan dolayı özür diledi.

ııÖÖçşıÜüİngiliz Daily Telegraph gazetesine konuşan 17 yaşındaki Bora Kırca, aralarında bir çok ünlü de bulunan Twitter kullanıcılarını takipçisiz bırakan güvenlik açığından dolayı "gurur duymadığını" söyledi. Hacker olduğu iddialarını reddeden Zonguldaklı genç, sadece bir soruna rastladığını ve bunu Twitter yöneticilerine iletmeye çalıştığını ama beceremediğini ifade etti.

Ancak bu olay yüzünden Twitter'daki hesabı kapatılan Bora hacker olmadığının altını çiziyor. "Hacker olsam zaten kimliğimi açık açık ortaya koymazdım. Sadece bir açık buldum ve Twitter ekibine gönderdim ancak 14 saat boyunca cevap alamadım. O yüzden de ilgilenmediklerini düşündüm. Çok büyük bir şey olmadığına karar verdim ve internette yazdım" diyen Bora, böyle büyük bir kaosa neden olmak gibi bir amacı olmadığını, kimseye zarar vermek istemediğini belirtti.
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 712

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss