22 Ocak 2019, Salı | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Türk halkı adeta ateşle oynuyor!
Türk halkı adeta ateşle oynuyor! 28-05-2010 google google

Sefer Yüksel'in haberi

Türkiye, küresel krizi atlatmaya çalışırken, Türk halkı adeta ateşle oynuyor. Türk  halkı adeta ateşle oynuyor!

2000'li yılların başında kredi kartı kullanımında açılan ve nakit ihtiyacını daha düşük faizli tüketici kredisi ile gidermek yerine, daha kolay yolu seçip, kredi kartından nakit çekerek çok daha yüksek faizler ödeyen tüketiciler, şimdi de kredili mevduat hesaplarına (KMH) yüklendi.

Bankasına göre adı 'kredilimevduat hesabı', 'avans hesabı', 'ek hesap' gibi isimlerle de değişen bu hesaplardan kullanılan kredilerde son dönemde yaşanan artış otoritelerin de dikkatlerini bu noktaya çekmiş durumda.

2.7 MİLYAR TL'YE ÇIKTI

Öyle ki,Merkez Bankası dün yayımladığı Finansal İstikrar Raporu'nda, kredilimevduat hesaplarının kullanımının arttığına dikkat çekerek,
bu hesapların kullanımının faizinin ihtiyaç kredisi faizlerinin çok üzerinde olduğu için tüketicileri mecbur kalmadıkça bu hesapları kullanmaması gerektiği konusunda uyardı.

Kredili mevduat hesaplarından kullanılan kredilerdeki yaşanan hızlı artış bankaların ilk çeyrek bilançolarında da kendisini gösteriyor. 31 Mart itibarıyla bankaların bu hesaplardan kullandırdıkları kredilerin tutarı 2.7 milyar TL'ye çıkmış durumda. Bu tutar, 40.4milyar TL olan ihtiyaç kredilerinin yüzde 6.6'sına, 93.8 milyar TL olan tüketici kredilerinin ise yüzde 2.8'ine ulaştı. Bankaların müşterilerine hesaplarında para olmaması durumunda, acil nakit sıkışıklığı ya da otomatik
ödeme gibi durumlarda kullanmaları için sundukları bu ürün, bilinçsiz kullanılması durumunda ise tüketicinin canını ciddi şekilde yakabiliyor. Bürokratik işlemlerinden dolayı ya da nasıl olsa bir dahaki aya kapatırımdiyen tüketici ihtiyaç kredisi almak yerine kredili mevduat hesabına yüklenince yaklaşık 3 kat fazla faiz yüküyle karşı karşıya kalıyor.

4 bin TL için yıllık 2.367 TL faiz ödeniyor

Merkez'in uyarısıyla birlikte hepimizin çevresinde en az bir yakınımızın kredili mevduat hesabını kapatmaya çalıştığına şahit oluyoruzdur. İsterseniz gelin, kredili mevduat hesabını kapatmaya çalışan bir tüketiciden yola çıkarak, canlı bir örnekle ödenen yüksek faizi gözler önüne serelim. Arkadaşımız kredili mevduat hesabından 4 bin lira kullanmış ve her ay bu parayı çevirmek zorunda. Bu krediyi çevirebilmek için yüzde 4.99'dan her ay 197 TL faiz ödüyor.

İHTİYAÇ KREDİSİ ÇOK DAHA UCUZ

Kredili mevduat hesabını kapatabilmek için dışarıdan kaynak bulmayan arkadaşımız, kullandığı 4 bin TL'yi çevirebilmek için bir yılda 2 bin 367 TL faiz ödüyor. Oysa arkadaşımız kredili mevduat hesabını kullanmak yerine 12 ay vadeli 4 bin TL ihtiyaç kredisi çekseydi aylık faiz ödemesi 197 lira yerine 65 lira olacaktı. Yıllık ödediği faiz ise 2 bin 367 değil, 787 lira olacaktı. Ama arkadaşımız nasıl olsa gelecek ay kaparım diye ihtiyaç kredisi kullanmadığı için kullandığı kredinin yarısından fazla faiz ödemiş oldu. Kredili mevduat hesabından 1.000 lira kullanan bir tüketici ise bu borcunu çevirebilmek için günlük 1.64 TL, aylık 49 TL ve yıllık ise 591 lira faiz ödemek zorunda.

'Zorunlu kalmadıkça kullanma'

Kredili mevduat hesaplarından kullanılan kredilerdeki artış Merkez Bankası'nın da dikkatini çekti. Merkez dün yayımladığı Finansal İstikrar Raporu'nda İşsizlikteki artışlar hane halkının borç ödeme gücünün bir ölçüde azalmasına neden olarak bireysel krediler için tahsili gecikmiş alacak oranının 2008 yılının son çeyreğinden itibaren yükselmesiyle sonuçlandı. Bununla birlikte, 2009 yılının son çeyreğinden başlamak üzere hane halkının sorunlukredi oranının gerilemeye başlaması ve istihdam koşullarında son dönemlerde görülen iyileşme olumlu gelişmeler olarak değerlendiriliyor. Ancak, son dönemlerde hane halkının kredili mevduat hesabı kullanımının arttığı ve buna bağlı olarak bu hesapların kredilendirilen tutarının da yükseldiği gözleniyor. Bu tür hesapların faiz oranlarının tüketici kredisi faizlerinden oldukça yüksek olduğu dikkate alındığında bireylerin kısa süreli nakit ihtiyaçları dışında yüksek faizli kredili mevduat hesaplarını kullanmamaya özen göstermeleri gerekiyor" denildi.

HT
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 670

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss