22 Ocak 2019, Salı | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Türk dernekleri ABD'de tarih yazdı!
Türk dernekleri ABD'de tarih yazdı! 30-04-2010 google google

Amerika'da faaliyet gösteren Türk derneklerinden Midwest Türk Amerikan Federasyonu, Chicago Türk Amerikan Derneği (TASC) ve Niagara Vakfı, Illinois eyaletinin başkenti Springfield'deki Eyalet Parlamentosu'nda, Illinoisli politikacılara, milletvekili, senatör ve devlet adamlarına bir resepsiyon düzenledi. Niagara Vakfı'nın önderliğinde gerçekleşen resepsiyona Illinois Temsilciler Meclisi sözcüsü ve Eyalet Valisi Patt Quinn, Illinois Eyalet Meclis Başkanı Michael J. Madigan, Eyalet İçişleri Bakanı ve sekreteri Jesse White ve eyalet milletvekili, senatörleri katılarak, Türk derneklerinin resepsiyonuna rekor derecede ilgi göstermiş oldu. Eyalette ilk kez bir Türk derneğinin resepsiyonu, bu kadar üst düzeyde katılım gördü. ABD'deki Türk dernekleri için tarihi bir dönüm noktası olarak da nitelenen resepsiyon aynı zamanda ABD'de ilk defa bir eyalet meclisinde Türk dernekleri ile milletvekili ve senatörlerce oluşturulan Türkiye-Illinois İşbirliği Dostluk Grubu, Ortak Görev Gücü'nün (Turkish-Illinois Relations Joint Task Force) de ilk Türk  dernekleri ABD'de tarih yazdı!faaliyetiydi.

Resepsiyon parlamento içinde yer alan Illinois eyaleti İçişleri Bakanı Jesse White'ın geniş ofisinde yapıldı. Ofis ve ofise giden parlamento koridoru bu resepsiyon için bir Türk kültür salonuna dönüştürüldü. Parlamentodaki politikacı, milletvekili ve senatörlerin yoğun ilgi gösterdiği resepsiyonda, konuklara Türk kahvesi ikram edildi, Türk yemekleri sunuldu. Ebru sanatçısı Sevim Sürücü ebru sanatından örnekler sunarken, hattat Aydın Çayır Türk kaligrafi sanatından canlı örnekler gösterdi. Bakan Jesse White ziyaretçilere bizzat ofisini gezdirirken, yemeğini Türk dernek yöneticileri ile beraber makamında yedi.

ILLİNOİS EYALETİ İÇİŞLERİ BAKANI: ÜLKENİZLE GURUR DUYMALISINIZ

Illinois eyaleti İçişleri Bakanı, eyalet sekreteri ve resepsiyonun ev sahibi Jesse White konuşmasında "Burada olmak benim için büyük bir memnuniyet. Türk yemeklerini tatmak harika bir fırsat oldu. Yemekleriniz, kültürünüz muhteşem, ülkenizle gurur duymalısınız. Beraber çalışıp, yaşayabiliyorsak, birlikte harika şeyler yapabiliriz. Bu güzel ilişkiyi daha ileri götüreceğiz. Türkiye ve ABD beraber kazanabilir. Harika şeyler geliştiğini ben bu resepsiyonda görüyorum. Daha önce hiç Türk yemeği tatmamıştım, bu sonuncu olmayacak." dedi.

ILLINOİS NEHRİ İLE TÜRKİYE'DE BİR NEHİR KARDEŞ NEHİR YAPILACAK

Bir başka önemli konuk ise Niagara Topluma hizmet ödülü sahibi Illinois Eyalet Valisi Patt Quinn'di. Türk derneklerinin toplantılarına sık sık katılan Quinn, oldukça ilgi topladı. Patt Quinn "Kardeşlik, anlayış ve diyalogun arkasındayız. Bunun için burada bir araya geldik. Bir Illinoisli olarak Türk kültürü hakkında çok şey örgendik. Demokrasi aşkı gibi çok ortak yönümüz olduğuna inanıyorum. Türkler de Illinois demokrasisinde oldukça aktifler. Türkiye'de güçlü bir demokrasi olması dünya barışı için çok önemli. Çevre içinde Türkiye ile beraber çalışacağız. Yakında Türkiye'den bir nehir ile Illinois nehrini kardeş nehir yapacağız." dedi.

Türk Dostluk Grubu Görev Gücü'nün mimarlarından, eyalet milletvekili Susana A. Mendoza ise "Dostluk Grubu Türkiye ve Illinois arasında gelişen dostluğun bir ürünü. Senatör Pamela Althoff ile öncülük ettiğimiz bu grup, iki ülke arasındaki barış, güven ve dostluğu geliştirmeyi hedefliyor. İki yıl önce bir grup senatör ve milletvekili ile Türkiye'ye gittim. Hepimiz Türkiye ve Türk insanına minnet ve samimi dostluk duyguları ile geri döndük. Bu tecrübe bize Türkiye'nin gizli bir hazine olduğunu gösterdi. Bu güzellik, Türkiye'nin tarih ve doğasının yanında, Türkiye'nin en büyük hazinesi olan insanındaydı. Daha bu hafta başka bir eyaletten telefon aldım. Burada oluşturduğumuz dostluk grubunu, nasıl onlarda kendi eyaletlerinde oluşturabilirler diye soruyorlardı. Yakında bütün ABD'deki eyaletlerde böyle gruplar görebilirsiniz, ama buna Illinois'in önderlik ettiğini unutmamanızı diliyorum. Bu güzel grup ve dostluk, Türk derneklerinin teşviki, desteği, arzusu olmadan gerçekleşemezdi. Bugün burada dostluk grubunu kutlamak için bir araya geldik. Umarım bu grubun devamı, diğer eyaletlerde de gelecek. Amacımız iki ülke arasında kültür ve ticaret alanında ilişkileri geliştirmek." diye konuştu.

Midwest Türk Amerikan Federasyonu, TASC ve Niagara Vakfı'nın katkılarıyla, parlamento bünyesinde Türkiye dostu milletvekilleri tarafından oluşturulan Türkiye-Illinois Dostluk Grubu Görev Gücü'de resepsiyona ev sahipliği yaptı. Türkiye-Illinois Dostluk Grubu Türkiye dostu milletvekili ve senatörlerin katkıları ile eyalet senatosundan sıfır hayır oyu ile kabul edilerek rekor sayılabilecek bir oylama ile kurulmuştu. Türkiye-Illinois Dostluk Grubu Görev Gücü Türkiye ve Illinois eyaleti arasında dostluk ve işbirliğini geliştirmeyi hedefliyor.

Bu Dostluk Grubu'nun fikir babalarından Eyalet Meclisi Sözcüsü Michael J. Madigan ise yoğun gündemine rağmen resepsiyona gelmeyi ihmal etmedi. Madigan "Bir kaç ay önce buradaki Türk dernek temsilcileri ile bir Türkiye gezisine katıldım. 25 yıldır Türkiye'nin tarihi güzelliklerinden dolayı bu geziyi yapmayı istiyordum. Ben ve ailem geziyi, orada tanıştığımız insanları çok sevdik. O sırada burada bir dostluk grubu görev kuvveti oluşturma fikri doğdu. Türkiye ile Illinois arasındaki ilişkileri böylece geliştirebilirdik. Bu grubun iyi çalışacağından eminim, çünkü Susana Mendoza gibi iş bitirici bir milletvekilimiz bu grupta." dedi.

Dostluk grubundan bir başka senatör olan John Millner de "Türkiye ve Illinois artık resmi olarak herkesin iyiliği için bir araya geliyor." dedi. Milletvekili Andre Thapedi ise "Bu yaz Türkiye'de incelemelerde bulunma fırsatım oldu. Çok şey öğrendim. Harika bir yer, tekrar gideceğim, bu sefer bir delegasyonu da beraberimde götüreceğim." ifadelerini kullandı.

Resepsiyona Türkiye Cumhuriyeti Chicago Başkonsolosu Kenan İpek'in yanı sıra Bosna-Hersek Başkonsolosu Eldin Kajevic de katıldı. Başkonsolosu Kenan İpek, ABD ve Türkiye toplumlarının ortak değerlerde bir araya getirmek gerektiğini, bunlarında demokrasi, hukukun üstünlüğü, serbest pazar ve dünya barışı olduğunu söyledi. Kenan İpek "Dünyanın farklı yerlerinde ABD ile birlikte çalışıyoruz; eminim bu dostluk grubu görev gücü bu amaca hizmet edecek, ilişkilerimiz daha da gelişecek. Bu ABD'de bir eyaletle ülkemiz arasında oluşturulan ilk dostluk grubu, görev gücü mekanizmasıdır. Diğer eyaletlere de örnek olacaktır. Başkonsolosluk olarak bu tür girişimleri her zaman destekleyeceğiz." dedi.

Resepsiyona Türkiye'den gözlemci olarak katılan Stratejist Emekli Kurmay Albay Mesut Ülker ise düşüncülerini şöyle ifade etti: "Bu dernekler, burada bizim yumuşak gücümüzü oluşturmaktadır. Bunların uluslararası ilişkilere yaptığı katkıyı, burada bir kere daha gördüm. Burada Türklerin şimdiye kadar alışık olmadığı şekilde Türkiye'yi, Türk insanını burada tanıtmaya gayret etmişler. Bu tarz faaliyetlerle Türkiye'yi tanıtmak çok önemli. İnsanların birbiri ile tanışması dünya barışı için önemli davranışlardır. Bu tarz faaliyetleri dünyanın her tarafındaki bu tip organizasyonlar tarafından yapılması, Türkiye için çok sevindirici."

Illinois eyaleti 13 milyonluk nüfusu ile Amerika Birleşik Devletleri'nin 5. en kalabalık eyaleti. ABD'nin 3. büyük şehri olan Chicago da bu eyalette bulunuyor, ABD'nin hava, demir ve karayolları bu eyalette kesişiyor.
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 780

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss