20 Ocak 2019, Pazar | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Suriye'deki ''Kutsal Cuma'' gösterilerine yine kan bulaştı!
Suriye'deki ''Kutsal Cuma'' gösterilerine yine kan bulaştı! 22-04-2011 google google

Suriye'de, bugün, on binlerce kişi "Kutsal Cuma" protestoları için bir kez daha ülkenin dört bir yanında sokaklara döküldü. Altı haftadır süren ve 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği gösterilere yine kan bulaştı.

El Cezire, olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının 20 olduğunu bildirdi.

AFP'ye konuşan görgü tanıkları 11 kişinin öldüğünü söyledi. İktidar karşıtı gösterilerin ilk başladığı Dera kentindeki Ezreh kasabasında 8 kişi ölürken,  Hirak'ta 1, başkent Şam'ın Duma semtinde de 2 kişi hayatını kaybetti.

Hama'da da güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için gerçek mermilerle ateş açtığı ve 2 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Atılan “Halk rejimin devrilmesini istiyor” sloganlarının, daha önceki gösterilerde reform ve daha fazla özgürlük isteyen göstericilerin tavırlarını daha da sertleştirdiğine işaret olduğu belirtildi.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları ise güvenlik güçlerinin, başkent Şam’ın tarihi Meydan Mahallesi'nde toplanan demokrasi yanlısı protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini bildirdi.

Bir görgü tanığı “Güvenlik güçleri Meydan’ı gören bir üst geçitten göstericilere gaz sıktı. O sırada yaklaşık 2 bin kişi vardı. Müdahaleyle dağıldılar ancak yüzlerce kişi yeniden toplanmaya başladı” dedi.

ESAD'IN REFORMLARI SURİYELİLERİ SAKİNLEŞTİRMEYE YETMEDİ

İnsan hakları örgütleri, ülkenin güneyinde protestoların başladığı 18 Mart tarihinden bu yana 220 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Son olarak bu hafta içinde Humus’ta 21 gösterici çıkan çatışmalarda can verdi.

Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Perşembe günü imzaladığı kanun hükmünde kararnameyle 48 yıl önce darbeyle iktidara gelen Baas Partisi’nin koyduğu olağanüstü hal kaldırıldı. Ancak ülkede hala uygulanmakta olan yasalar güvenlik güçlerine geniş yetkiler veriyor. Muhalif liderler bu yasaların da değiştirilmesi için çağrıda bulunuyor.

Protestoların başlangıcından bu yana yapılan ilk ortak açıklamada, bugün gösterileri koordine eden aktivistler, Baas Partisi’nin iktidardaki tekelinin kırılmasını ve demokratik bir siyasi sistem kurulmasını talep etti.

Reuters’a gönderilen açıklamada, “Bütün vicdan tutukluları serbest bırakılmalı. Halihazırdaki güvenlik aygıtı dağıtılmalı ve yerine özel yürütme yetkisi olan ve yasalara uygun hareket eden bir aygıt kurulmalı” denildi.

HURRİYET

Yazar: SavaS Okunma: 754

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss