22 Ocak 2019, Salı | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Obama, çok stratejik bir adım daha attı!
Obama, çok stratejik bir adım daha attı! 07-04-2010 google google

Barack Obama'nın danışmanlarının, ülkenin ulusal güvenlik stratejisini özetleyen merkez metinlerde, "İslami radikallik" gibi dini terimleri çıkarmak ve yeni bir metin yazmak için çalıştıkları belirtiliyor. Obama'nın danışmanları, bundan sonra ABD'nin Müslüman ülkeleri terör ya da terörle mücadele çerçevesinde görmediklerini vurgulamak için yeni yazılan metinleri kullanacaklar. Obama,  çok stratejik bir adım daha attı!

Değişiklik, önceki ABD Başkanı Bush'un "önleyici savaş" doktrinini özetleyen ve içerisinde "Militan İslami radikalizme karşı mücadele, 21'inci yüzyılın ilk yılarlının büyük bir ideolojik çatışmasıdır" ifadesi bulunan Ulusal Güvenlik Strateji'sinde kayda değer bir değişiklik olarak niteleniyor.

Yetkililer, değişikliğin tam mahiyeti konusunda metin halen yazılmakta olduğu için bilgi vermezken, Beyaz Saray da konuyu gündeme getirmiyor. Ancak metindeki değişiklik, Obama'nın "ABD'nin dış politikasına etkisinin son örneği" olarak da görülüyor.

Strateji metnindeki değişiklik, ABD'nin Müslüman ülkelerle sadece "nasıl konuştuğunu değil ne konuştuğunu" da değiştirmeye çalışan Beyaz Saray'ın bu yöndeki geniş çabalarının bir parçası olarak görülüyor. Terörizmden uzaklaşma stratejisinin, Obama'nın bir yıl önceki Mısır ziyaretinden ve ABD ile İslam dünyası arasında "yeni bir başlangıç" sözü vermesinden bu yana inşa edildiği belirtiliyor.

Uzmanlara göre Müslümanlara açılımı Obama keşfetmedi; önceki Başkan Bush Beyaz Saray'a ilk Kuran'ı getirmiş, Müslümanlara iftar davetleri vermiş ve Türkiye gibi demokrasileri yüksek sesle övmüştü. Ancak Bush yönetimi aynı zamanda retorikle mücadele etmişti. Müslümanlar, Bush'un dini terimler kullanarak terörle mücadeleyi bir "Haçlı Seferi" olarak nitelemesine ve Afganistan'ın işgalini "Ezeli Adalet Operasyonu" olarak adlandırmasına sinirlenmişlerdi. Bush, sıklıkla da ABD'nin düşmanlarını "İslami aşırılık" ve "radikal cihatçılar" olarak tanımlamıştı.

Bush'un sırdaşlarından olan ve Müslüman dünyasında bir diplomat olarak görev yapan Karen Hughes, Beyaz Saray'ı bu şekilde gitmesini durdurmaya çağırmıştı. Hughes, "Dini retorik kullanmaktan kaçınmamız gerekiyordu" ifadelerini kullanıyor. Hughes, "Müslümanlar ne zaman 'İslami aşırılık, İslami cihad veya İslami köktendincilik' ifadelerini duysalar, bunun inançlarına bir saldırı olarak görüyorlar. Bu, Usame Bin Ladin'in Müslümanlardan sahip olmalarını istedikleri dünya görüşü." diye konuşuyor.
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 602

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss