20 Ocak 2019, Pazar | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Nuray Mert Tescilli Cahil!
Nuray Mert Tescilli Cahil! 07-03-2010 google google

Star gazetesi yazarı Mahir Kaynak, "Bir arkadaşın ikazı üzerine Oktay Ekşi'nin yazısını okudum. Nuray Mert isimli birisi benim ajan provokatör olduğumu söylemiş ve gazetemi bana yer vermekle suçlamış" cümlesi ile başladığı bugünkü, "Tescilli cahil" başlıklı yazısında Nuray Mert'in iddialarına sert tepki gösterdi.

Nuray Mert'e tescilli cahil diyen Mahin Kaynak, "Ajan provokatör herhangi bir suçu işleme niyetinde olmayanları önce bu eylemi yapmaya ikna edip sonra onları ihbar edene denir. Bu durumda 9 Martçıların bir darbe hazırlığında olmadığı ve benim onları buna yönlendirip sonra ihbar ettiğim anlamı çıkar. Bu kişilerin saf oldukları ve birinin teşvikine kanıp darbe yapmaya kalktıkları mı iddia ediliyor?" diye sorduktan sonra açıklamalasını şöyle sürdürdü:

"İstihbarat elemanları kendisiyle herhangi bir ortak hedefi olmayan kişi veya gruplara sızar, onlar hakkında bilgi toplar ve bağlı olduğu servise verir. Yani bu kişi içinde girdiği örgütün amacına, başından itibaren, yabancıdır. Bu faaliyeti provokatörlükle suçlayanlar istihbarat elemanının gruba girerken “Beyler ben istihbaratçıyım. Aranıza bilgi toplamak için geldim. İşte kimliğim” demesini isterler ve kimliğini gizleyeni provokatörlükle itham ederler.

İstihbarat elemanının görevi kanunlarla belirlenmiştir. Eğer bunların yaptığı faaliyet hoşunuza gitmezse kanunu çıkaranları provokatör ilan etmek gerekir. 1971'de sona eren faaliyetimin her safhası kamuoyunca bilinmektedir ve bana yönelik herhangi bir suç isnadı söz konusu değildir. 1980 yılına kadar MİT'te görev yaptım ve çok farklı dünya görüşlerine sahip başbakanların emrimde çalıştım. Daire başkanlığına atanma kararının altında Başbakan Bülent Ecevit'in imzası vardır.

1971'den sonra MİT'in ve onun görünen yüzü olan benim hakkımda son derece olumsuz bir tavır sergilendi. Yabancı servisler faaliyetlerinin MİT tarafından izlenmesini engellemek için MİT'i birçok eylemin hazırlayıcısı ya da uygulayıcısı ilan ettiler ve orada çalışanlar karalandı. Oysa bu faaliyetler kanunun gereğiydi.

Dünyanın her ülkesinde istihbarat servisi vardı ve iki büyük gücü istihbaratçıların yönettiği dönemler oldu. Başka ülkelerde istihbarat ülkenin güvenliği için şart sayılırken bizde kötülüğün simgesi oldu. Yabancı servislerin bu amaca ulaşmak için yaptıkları propaganda başarılıydı ve MİT daha sonra gerçekleştirilen darbeleri öğrenemedi ya da susmayı tercih etti. Bugün ülke darbe tartışmalarının girdabında boğulurken bu konudaki tüm bilgiler MİT tarafından değil bir gazete tarafından ortaya çıkarılıyor. Adeta özelleştirilmiş bir istihbarat hizmeti var. MİT'in faaliyetlerini ve bu hizmeti ifa edenleri karalayan zihniyet galip geldi. Artık güvenliğimiz özgür medyanın başarılı çalışmalarıyla sağlanacak.

9 Mart darbesi gerçekleşseydi bu sadece iktidarı değiştirmekle kalmayacak rejim ve ülkemizin dünya üzerindeki konumu da değişecekti. O dönemde sadece gözlerimi kapayıp vazifemi yapmak güdüsüyle hareket etmedim. Darbeyle varılacak sonucun ülkeme zarar vereceğini düşündüm. Yoksa bir çözüm üretip aradan sıyrılırdım"

"Beni tescilli ajan provokatör ilan eden kişi tescilli bir cahil olduğunu gösterdi" diyen Mahir Kaynak yazısını şöyle noktaladı: "Önce kullandığı kavramın anlamını bilmesi gerekirdi. Benzerleriyle birlikte ülkenin güvenliğini bir devlet kurumunun elinden alıp gazetecilere emanet etmekte başarılı oldular"

alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 543

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss