19 Ocak 2019, Cumartesi | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Kılıçdaroğlu'ndan ''evet''çi CHP'liye cevap!
Kılıçdaroğlu'ndan ''evet''çi CHP'liye cevap! 25-07-2010 google google
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Eşref Erdem'in referandumda ''evet'' oyu kullanacağı iddialarıyla ilgili olarak, Kılıçdaroğlu'ndan ''evet''çi CHP'liye cevap!
''AKP'nin gizli gündemine tutsak olmak, perdenin arkasındaki tehlikeyi görmemek ilginç'' değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, Malatya'dan Kayseri'ye gelişinde özel uçakta beraberindeki gazetecilerle sohbet etti.

Bir gazetecinin, ''CHP milletvekili Eşref Erdem'in referandumda evet oyu vereceğine'' ilişkin bir gazete haberi olduğunu hatırlatarak, değerlendirmesini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, Erdem ile bir görüşme yapmadığını, bu nedenle haberin içeriği konusunda bilgi sahibi olmadığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, ''İnsanlar referandumda diledikleri gibi oy kullanabilirler. Ama AKP'nin gizli gündemine tutsak olmak, perdenin arkasındaki tehlikeyi görmemek ilginç. Deneyimli bir siyasetçinin bunu görmesini isterdim'' dedi.

Referanduma sunulacak anayasa değişikliği paketi için 'hayır' kampanyası yürüten CHP, Anayasa Mahkemesi'nin düzenlemeyi küçük rötuşlar dışında onaylaması karşısında zor durumda kaldı.

ERDEM: HAYIR DEMENİN MANTIĞI YOK

Parti kulislerinde, "Vatandaşa 'hayır' deyin diyoruz ama elimizde bu öneri için bir gerekçe yok. 'Hayırda hayır vardır' demekle bu iş olmaz." görüşleri dile getiriliyor. CHP'de uzun süre genel başkan yardımcılığı yapan Ankara Milletvekili Eşref Erdem de, 'hayır' kampanyasının partiye zarar vereceği görüşünde. Erdem, "Muhtemelen yüzde 60 civarında 'evet' oyu çıkacak. Kendimizi zor durumda bırakacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Alınan bilgilere göre, pakete 'evet' oyu vermenin birçok gerekçesi olduğunu ancak 'hayır' demek için elle tutulur bir neden olmadığını belirten Erdem, "Sadece askeri yargının yetki alanının daraltılması bile 'evet' demek için yeterlidir. Darbecilerin yargılanmasının önünü açan bir madde de varsa bu pakette, 'hayır' demek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Paketin önemli reformlar içerdiğinin gizlenemeyeceğini kaydeden Erdem, CHP'nin referandumu, 'Tayyip Erdoğan için güvenoylaması' noktasına getirmeye çalıştığına da dikkat çekerek, "Muhtemelen yüzde 60 civarında bir 'evet' oyu çıkacaktır. CHP'nin söylemine göre bu da Erdoğan'ın halkın yüzde 60'ı tarafından beğenildiği anlamına gelecektir. Kendi kendimizi zor durumda bırakacağız." değerlendirmesinde bulundu. Erdem, referandumda oyunun büyük ihtimalle 'evet' olacağını da söyledi.
CHP'de 'ayrılık' görüntüsü vermek istemeyen bazı isimler, partilerinin referandum kampanyasına yönelik itirazları konusunda seslerini şimdilik yükseltmiyor. Parti kulislerinde, "Çok güvendiğimiz Anayasa Mahkemesi de paketi bu haliyle onayladı. Demek ki mevcut düzenleme hukuka aykırı değil." görüşü oluşmaya başlarken, 'hayır' kampanyası için elde makul gerekçeler olmadığını belirtiyor.

CHP'de üst düzey yöneticilik yapmış bir başka isim, "Bugüne kadar Anayasa Mahkemesi'nin her kararını hukuka uygun görüyorduk. Biz 'hayır' diyerek mahkemenin kararının yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu söylem halka inandırıcı gelmez" derken, şöyle devam ediyor: "Mahkeme'ye iptal başvurusu yaptık ve başvurumuz reddedildi. Mahkemenin kararı sonrası yapmamız gereken şey, ya 'Mahkeme endişelerimizi giderdi' diyerek tavrımızı 'evet' olarak değiştirmekti ya da en azından referandumda tarafsız kalmayı tercih etmeliydik. Vatandaşı 'hayır' oyu verme konusunda ikna etmek zor."

ZAMAN alıntıdır.
Yazar: SavaS Okunma: 908

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss