21 Ocak 2019, Pazartesi | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » İdil İmamoğlu diyetin yanlışlarını Haber Aktüel'e anlattı
İdil İmamoğlu diyetin yanlışlarını Haber Aktüel'e anlattı 31-03-2011 google google

Uzman Diyetisyen İdil İmamoğluŞişmanlık; hazır gıdalara, namı diğer fast foodlara rağbetin artmasıyla birlikte 7'den 70'e herkesin korkulu rüyası haline geldi. Kilolu insanlar ya kilosuyla barışık yaşayıp sağlığını tehlikeye atmayı seçecek, ya da sağlıklı bir yaşam için kâfi yiyip egzersiz yaparak formda kalacak.

Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu ile neden diyetisyen kontrolünde olmamız gerektiğini, diyetisyenlere sadece zayıflamak için değil; hastalıklardan korunmak için de gidilmesi gerçeğini, nasıl zayıflanabileceğini ve formda kalınabileceğini, tatilcilerin korkulu rüyası "tatilde de diyet programı sadakati"ni ayrıntılarıyla konuştuk.

2002 Yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun olan İmamoğlu, 2002 -2007 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Klinik diyetisyenliğin yanı sıra endokrin ve çocuk alanlarında Uzman Diyetisyen olarak görev aldı. 2007 - 2010 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Uzman Diyetisyen olarak hizmet verdi. 2010 Yılında, Ankara'da İdil İmamoğlu Beslenme Danışmanlığı'nı kurarak sağlıklı beslenme ve diyet uzmanı olarak hizmet vermeye devam ediyor.

KALITSAL HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN BESLENMEYE DİKKAT!

— Diyetisyenler genelde "zayıflamak için gidilen kişiler" olarak tanımlanıyor. Diyetisyenler sadece şişmanlara hizmet veren kişiler midir? Şişmanlamamak için de diyetisyen desteğine ihtiyaç olamaz mı?

Çağımızın en yaygın ve en bilinen sağlık sorunlarından biri obezite. Dolayısıyla bu sebeple diyetisyene danışan kişi sayısı da daha fazla ancak diyetisyen sadece zayıflamak için değil, tedavisi beslenmeden geçen tüm rahatsızlıklar için gidilmesi gereken biridir. Beslenme bilimi koruyucu hekimliktir ama aynı zamanda tedavi de eder. Günümüzde bazı kalıtsal hastalıkların tek tedavisi beslenmedir. Bu şekilde değerlendirdiğimizde, konu sadece zayıflama veya şişmanlama olmaktan da çıkıyor. Ancak en yaygın sorunlar bunlar olduğu için daha ziyade diyetisyen de sadece zayıflatır veya kilo aldırır gibi yanlış bir kanı var. Bireylerin hayatlarının belli dönemlerinde hastalanmadan da mutlaka diyetisyene gitmeleri gerektiğini düşünüyorum. İnsanın yaşamı boyunca farklı dönemlerde farklı gereksinimleri vardır. Bu gereksinimlerini bilip ona göre beslenmek, obeziteden koruduğu gibi diğer pek çok hastalıktan da korur.

idil-imamoglu.jpg

ÖNEMLİ OLAN HIZLI DEĞİL, SAĞLIKLI KİLO VERMEK

— Bazen diyetisyenlere gidilmeden önce yakınlarından duydukları kulaktan dolma diyet tarifleri uygulanıyor. Hatta günlerce aç kalınıyor. Diyetisyene gidildiğinde ise "yiyerek zayıflama" gerçeği ile tanışılıyor. Bu durum sizin tedavi yönteminizi nasıl etkiliyor? Buna ikna etmek zor oluyor mu?

Zaman zaman danışanlarımız bu veya buna benzer bir önyargı ile gelebiliyorlar veya 1 ayda 10 kilo vermek gibi bir taleple gelebiliyorlar. Ancak burada önemli olan sağlığın korunarak kilo verilmesidir. Aç kalarak zayıflanmadığı gibi, 1 ayda 10 kilo vermek de doğru değildir. Amaç her zaman verilen kiloların yağdan verilmesidir. Çok kısıtlı diyetlerle aç kalındığında daha ziyade kas ve su kaybı gerçekleşmektedir. Ancak bunun sonucunda daha hızlı bir şekilde kilo kazanımı olur. Ne yazık ki bu şekilde geri alınan kiloların çoğu yağ dokusu şeklindedir. Yani aslında çok kısıtlı ve hızlı zayıflama programları zayıflamayı bırakın daha fazla yağ dokusunun oluşmasına sebep olurlar. Danışanlarımız bu süreci birebir yaşayarak öğrendikleri için, daha çok beslenerek kilo verme konusunda ikna etmekte zorlanmıyoruz.

ZAYIFLARKEN MUCİZELER BEKLEMEYİN

— Gelen hastalarınız arasında zayıflama konusunda çevresindeki insanlardan duyup uyguladığı ve size aktardığı en şaşırtıcı öneri ne?

Bu konuda özellikle bazı besinlere mucizeler atfetmek bizde çok yaygın. Bir bakmışsınız tek başına bir besin, örneğin greyfurt suyu, limon suyu bütün yağlarımızı eritivermiş. Keşke böyle bir şey olsa ama ne yazık ki yok. Aslında mucize çok basit; mucize dengede. Besin gereksinimlerimizi karşılayıp biraz daha aktif ve dengeli bir yaşam modeli seçtiğimizde istediğimiz sonucu zaten elde edebiliyoruz.

YEMEKTEN 1,5 SAAT SONRA EGZERSİZ YAPIN

— Diyette sporun gereksinimi hakkında bilgi verir misiniz? Egzersizler hangi zaman aralıklarıyla, ne kadar süre yapılmalı?

Mutlaka Egzersiz YapınTek başına spor veya tek başına diyetin etkisi son derece düşükken ikisi bir araya geldiğinde çok güzel bir sinerji oluşuyor. Çok yoğun bir egzersiz programının uygulanmasına aslında gerek yok. Ancak günlük minimum 30 dakikalık tempolu yürüyüş veya tempolu bir egzersizin yapılması çok önemli. Sağlığın korunması için önerilen haftada 150 dakikalık bir egzersizdir.  Bunu tabi alışkanlık haline getirip hayat boyu devam ettirmek çok faydalıdır. Egzersizi çok aç olarak yapmamak çok önemlidir ancak yemekten hemen sonra yapılması da doğru değildir. Yemekten 1,5 saat sonra yapılan bir egzersiz sıkıntı yaramayacaktır.

ZAYIFLAMAK İÇİN ACELECİ DAVRANMAYIN

— Piyasadaki zayıflama ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Piyasada çok çeşitli ve zengin bir ürün yelpazesi var. Ancak bu ürünlerin ne kadarı sağlıklı ve kullanılabilir, bu konuda endişelerim var. Çok sık aralıklarla bazı üzücü haberleri hepimiz duyduk. İnsanlar genellikle bir ürünün bitkisel olmasının bir tehlike arz etmeyeceğini düşünüyorlar. Oysa bu görüş çok yanlış. Unutmamak gerekir ki eczacılığın çıkışı da bitki terapisi kökenlidir. Kaldı ki bir kişiye iyi gelebilen bir ürün bir başkasına iyi gelmeyebilir. Ülkemizde bu ürünlerin onayını Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yapmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bazı ürünleri yaşamı tehdit ettiği için yasaklamıştır ancak bu ürünlerin internet üzerinden ticareti ne yazık ki devam etmektedir.

Zayıflamak için aceleci davranmak, insanların genelde bu gibi ürünlere yönelmelerine sebep oluyor. Ancak daha bilinçli olmak gerekiyor. Sağlık için daha fazla zaman ayrıldığında bu gibi ürünlere zaten gerek kalmayacaktır.

Zaman itibariyle birçok insanda kilo kaygısı ve yaza formda girme isteği başladı. Bu süreçte mutlaka sağlıklı bir beslenme düzeni ile kilo vermeye çalışmak çok önemlidir.

ZAYIFLAMA PROGRAMINIZI DİYETİSYENİNİZLE HAZIRLAYIN

— Diyete girmek ve bunu sürdürmek için diyetisyen desteği şart mıdır?

Evet. Ancak zayıflama süreci multidisipliner yaklaşılması gereken bir süreçtir. Diyetisyen birebir kişinin beslenmesi sürecine etkilidir. Ancak sürecin öncesinde mutlaka bir endokrin uzmanının muayenesi şarttır. Kişide beslenme davranış bozukluğu varsa mutlaka psikolog desteği de alınmalıdır. Böylelikle kalıcı çözümler için atım atılmış olur.

ZAYIFLAMADA KARARLILIK ÇOK ÖNEMLİ

— En kolay ve en zor zayıflayan insan profilini anlatır mısınız?

Bunu tayin etmek çok zor. Hiç tahmin etmeyeceğiniz insanlar çok güzel kilo verebilirken, daha kolay vereceğini düşündüğünüz insanlar zorlanabiliyorlar. Kararlılık bu noktada çok büyük bir etkendir. Kararlı olan ve gerçekten hedefledikleri kiloda olmak isteyen bireyler hedeflerine daha çabuk ulaşıyorlar. Ancak burada tabi klinik öykü de çok önemlidir. Şayet kişilerde tiroit fonksiyonlarında bir sıkıntı veya insülin direnci, polikistik over, hormon düzensizlikleri gibi bir takım metabolik tablolar varsa o zaman kilo vermek biraz daha yavaş olabilir.

KALP ATIM HIZINI ARTIRAN EGZERSİZLER YAĞ YAKILMASINI SAĞLIYOR

— Zayıflamak için hangi egzersizlere ihtiyaç var?

Zayıflamak için aerobik egzersiz yapılması önemlidir. Yani kalp atım hızınızın arttığı egzersiz türleri daha iyi yağ yakılmasını sağlar. Bu nedenle en kolay yapılabilen egzersiz tempolu bir yürüyüş olabilir. Ancak herkesin diyette illa tempolu yürüyüş yapması gerekmez. Önemli olan kişinin hayat boyu keyifle sürdürebileceği bir egzersiz türünü uygulamasıdır.  Böylelikle ancak bir yaşam şekli haline gelebilir.

— Yaz ayları geliyor. Yazın değişen yeme alışkanlıklarıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

İçtiklerimize DikkatYaz aylarında günlerin uzamasıyla beraber akşam yemeği saatleri daha geç saatlere çekilebiliyor. Böylece metabolizmanın yavaşladığı saatlerde daha fazla besin alınmış oluyor. Yaz aylarında tüketimi en belirgin olarak artan besinler dondurma ve soğuk meşrubatlardır.

Dondurma aslına bakarsanız doğru üretimle son derece sağlıklı bir besindir. Ancak tüketirken porsiyonuna tabi ki dikkat edilmelidir. Diyet sürecinde bile dondurma tüketilebilir ancak porsiyonunun kişiye göre ayarlanmış olması çok önemlidir. Bir de şoğuk meşrubatlar var. Aslına bakarsanız yaz aylarında susuzluğumuzu en kolay gideren içecek sudur. Aynı zamanda da en sağlıklısıdır. Şunu unutmamak gerekir. İçilen her meşrubattan aslında ihtiyaç duymadığımız ve sağlığımızı bozan şekeri almış oluyoruz.  Bu nedenle bu tarz içecekleri mümkün olduğunca az tercih etmekte fayda var.

YAZ AYLARINDA BOL BOL SEBZE VE MEYVE TÜKETELİM

— Tatil programlarında da diyetini sürdürmek isteyenler için neler tavsiye edersiniz?

Genelde insanların en büyük kaygıları tatilde diyet programını sürdürememektir. Ancak, aslında bu çok daha kolaydır. Yaz aylarında tüketilebilecek sebze ve meyve yelpazesi çok daha geniştir. Gün içinde bol bol taze sebze ve meyve tüketmek diyet sürecini çok daha kolay atlatmaya yarayacaktır. Havanın sıcaklığından ötürü tempolu yürüyüş, yüzme gibi egzersizler çok daha kolay yapılabilir. Yaz aylarında insanlar çok daha enerjik ve motivedir, bu da diyet sürecini daha da kolaylaştırır.

Yazar: SavaS Okunma: 1205

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss