20 Ocak 2019, Pazar | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Hizmet binaları sular altında kaldı
Hizmet binaları sular altında kaldı 23-04-2010 google google

Gölette sular yükselince bazı yayla evleriyle Orman İşletme Müdürlüğü'nün hizmet binası su altında kaldı. Her sene 44 milyon metreküp su birikecek olan göletten elektrik enerjisi üretimi de hedefleniyor.

Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, Seben İlçe Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ile Taşlı Yayla Göleti'nde incelemede bulundu.

Akduman, kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle gölette 20 milyon metreküp su biriktiğini söyledi. Akduman, bu sene Taşlı Yayla Göleti için 250 bin lira ödenek ayrıldığını belirterek, "Bu parayla çevre yollarında çalışma yapılacak. Ayrıca 2 olan su bağlantısına 1 bağlantı daha eklenecek. Bundan sonra proje tam anlamıyla tamamlanacak." dedi.

Tahsin Akduman, 3 havzayla gölette 44 milyon metreküp su toplanacağını, bu suyun her sene dolup boşalacağını ifade etti.

Göletin Seben ilçesinin sulama ihtiyacını gidermek amacıyla yapıldığına vurgu yapan Akduman, şunları kaydetti: "Nihaiyi amacımız ise buradan elektrik üretmek. Buradaki suyla Seben gibi 4-5 ilçenin 7-8 aylık elektrik ihtiyacı karşılanabilir. Böylelikle İl Özel İdaresi'ne de yılda 2,5 milyon lira gelir aktarılacak."

Akduman, yaklaşık 8 milyon liraya mal olan göletin turizme açılması için çalışma yapmak istediklerini dile getirdi.

Akduman, "Göletin olduğu bölge doğal olarak tabiatın en güzel bölgesi. Çevresi orman ve yayla. Kötü yapılaşma yok. Burası turizm amaçlı değerlendirilebilir. Bolu ve Seben turizmi açısından güzel olur." ifadelerini kullandı.

SEBEN OVASI SULANACAK

Taşlı Yayla Göleti'yle Seben ilçesi ve köylerindeki 14 bin 120 dekar arazinin 'adi salma' yöntemiyle sulanması planlanıyor. Ayrıca, yağmurlama ve damlama sulama sistemiyle yaklaşık 40 bin dekar arazi sulanabilecek. Projeyle ekonomiye 20 milyon lira katkı sağlanacak. Tersine bir göçün olması öngörülüyor.

ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Sulama yapılması planlanan Seben Ovası ile Taşlı Yayla Göleti arasındaki kot farkının yaklaşık 700 metre olması nedeniyle potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi hedefleniyor. 4,3 megavatlık iki adet hidroelektrik santralinin yapılması planlanıyor. Saniyede 1 metreküp suyun göletten alınarak enerji santrallerinden geçirilmesiyle elde edilecek enerjinin yıllık bedelinin 3 milyon lira olarak hesaplanıyor.

ORMAN BİNASI SULAR ALTINDA KALDI

Öte yandan, Taşlı Yayla Göleti'nde sular yükselince Seben İlçe Orman Müdürlüğü'ne bağlı Taşlı Yayla İşletme Şefliği'nin hizmet binaları sular altında kaldı. Bazı yayla evleri de sulara gömüldü. Hizmet binasındaki eşyalar başka bir yere taşındı. Seben kara yolunun 3,5 kilometrelik kısmı su altında kalmış, yolun güzergâhı değiştirilmişti. 44 milyon metreküp su toplama kapasiteli gölet, 12 metre derinliğinde, 833 hektar alana sahip, çevre uzunluğu 8,5 kilometre.
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 613

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss