15 Aralık 2018, Cumartesi | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Halaçoğlu: Osmanlılar bu sebeple yıkıldı
Halaçoğlu: Osmanlılar bu sebeple yıkıldı 18-03-2010 google google

Bursa'da bir panelde konuşan Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Osmanlı Devleti'nin 'iç bozulma' sebebiyle yıkıldığını söyledi. Halaçoğlu: Osmanlılar bu sebeple yıkıldı

Prof. Halaçoğlu, Bursa Kent Konseyi Gönül Dostları Kadın Çalışma Grubu tarafından düzenlenen 'Osmanlı Döneminde Kadın Sultanlar' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferans öncesi tasavvuf musikisi konseri verildi.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, yaptığı konuşmada, Türk tarihinde kadınların ayrı bir yerinin bulunduğuna dikkat çekti. Türk tarihinde valide sultan ve kadın sultanların ülke yönetiminde etkin olduğunu dile getiren Yusuf Halaçoğlu, bunun Türk aile yapısında da kendisini hissettirdiğini söyledi. Kadının saraydaki öneminin Osmanlı'da zirveye çıktığını anlatan Halaçoğlu, özellikle Kanunu Sultan Süleyman'dan sonra kadın sultanların ağırlığının arttığını anlattı.

Türklerin her dönemde kadınlarına değer verdiğini anlatan Halaçoğlu, "Göktürklerde dahi kadına büyük değer verilirdi. Göktürklerde basılan parada hükümdarın yanında hanım sultana da yer verilmiştir. O tarihlerde hanımın ordusu dahi vardı. O tarihte sultan tahtının yanındaki tahtta hanımı otururdu." şeklinde konuştu.

Osmanlı hareminde valide sultan ve sultan hanımların yanı sıra cariyeler ve kara hadım ağa denilen Afrika'dan getirilmiş zencilerin bulunduğunu ifade eden Halaçoğlu, cariyelerin ise akıncılar tarafından fethedilen ülkelerden getirilen gayrimüslim kızlardan oluştuğunu aktardı.

Fatih Sultan Mehmet'ten sonraki dönemlerde padişahların eşlerinin genelde gayrimüslimlerden seçildiğini hatırlatan Halaçoğlu, Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan'ın da Beyaz Rusya'dan getirildiğine işaret etti. Hürrem Sultan'ın sarayda etkili olduğu bilgisini veren Halaçoğlu, şöyle konuştu: "3. Selim döneminde, Lale Devri'nde Osmanlı devletinin iç yapısı tamamen bozulmuştu. Göreve getirilen devlet adamları birilerinin adamlarıydı. Öyle bir duruma gelmiş ki vezir-i azam ve diğer vezirlerden bazıları, dışarıdan alınacak silahlara karşılık rüşvet alıyordu. Bunu da başka yerden gelen gelir gibi padişaha takdim edip gözüne girmeye çalışmışlardır."

Osmanlı'nın bu 'iç çöküş' yüzünden yıkıldığını söyleyen Halaçoğlu, şunları söyledi: "Rüşvet, iltimas, ahlaksızlık Osmanlı'nın son dönenlerinde ayyuka çıkmıştır. Eğer Birinci dünya savaşı olmasaydı, Osmanlı yine de yıkılacaktı."

BAYRAĞIMIZDAKİ AY YILDIZ GÖKTÜRKLERDEN

Türk Bayrağındaki ay yıldızın Göktürklerden geldiğini dile getiren Halaçoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bayrağımızdaki ay yıldız Göktürklerden gelmektedir. Yıldırım'ın Niğbolu savaşında anlatıların hepsi uydurma."
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 627

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss