23 Ocak 2019, Çarşamba | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Habibe Türkyılmaz bitkisel tedavilerin önemini anlattı
Habibe Türkyılmaz bitkisel tedavilerin önemini anlattı 04-04-2011 google google

Kimse Yok Mu DerneğiHaber Aktüel için yazan Kimse Yok Mu Derneği Sağlık Birimi gönüllüsü Eczacı Habibe Türkyılmaz, bitkisel tedavi yöntemlerinin önemine dikkat çekti. Bitkilerle tedavinin insanlık tarihi kadar köklü olduğuna değinen Türkyılmaz, bitkisel yöntemlerle bir çok kronik hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu belirtti.

Bitkisel Tedavinin Dönüşü

Bitkilerle tedavi insanlık tarihi kadar eski. Hekimler ve eczacılar yüz yıllar boyunca bitkisel karışımlar, bitki suları ve yağlarıyla hastaları tedavi etmişler. İnsanlar da hastalıklarının çaresini hep doğada aramışlar. Bugün hâlâ kullanılan pek çok bitkisel ilaç reçetesine M.Ö 2000 yıllarında bile rastlamak mümkün.

Tarihsel sürecine bakıldığında, sanayi devriminden önce hayatımızda 'doğal' diye bir kavram yoktu. Alternatif tedavi, tamamlayıcı tıp, bitkisel tedavi gibi konular konuşulmazdı. Çünkü zaten ilaçların temel hammaddesi bitkilerdi. Tedavi yöntemleri veya ilaç üretmek için bitkileri, mineralleri ve hayvansal maddeleri kullanırlardı.

İlaçlar19. yy'da kimya sanayinin gelişmesiyle birlikte ilaç sanayisi de oluşmaya başladı. Kafeik asitin sentezlenmesi, söğüt ağacından Aspirin'in sentezlenmesi ve antibiyotiklerin keşfi bir dönüm noktası oldu. Buluşlar ardı ardına geldi ve pek çok değerli ilaç keşfedildi. Tıp dünyası o kadar heyecanlanmıştı ki; her yeni buluşla birlikte bitkisel tedavi hızla terk edildi ve bitkisel ilaçlar dışlanır oldu. Tıp fakültelerinde verilen 'Materia Medica' dersi kaldırıldı. Eğitimli sağlık personeli 'ot çöp' diyerek bitkisel tedaviyi küçümsemeye başladı. Bu yaklaşım sağlık alanında bir boşluk doğurdu. Çünkü bütün bunlar olurken, halkın bitkisel ilaçlara olan ilgisi hiç azalmadı. Talep ise geleneksel aktarlar tarafından karşılandı. Bu işi çok severek yapan ve hakkını vermeye gayret eden geleneksel şifacıların yanında, durumu sadece ticari gözle değerlendiren ve suiistimal edenlerin sayısı da maalesef hızla arttı.

Dünyanın tercihi geleneksel yöntemler…

Bugün gelinen noktada dünya nüfusunun yüzde 85'i halen geleneksel ilaçlarla tedaviyi tercih ediyor.

Kimyasal ilaçların yan etkileri ve sanıldığı gibi her hastalığı tedavi edemeyişleri geleneksel yöntemlere ilgiyi her geçen gün artırıyor.

Yeni bir ilacın sentezlenmesi çok zor ve masraflı olduğundan, bitkilerin kimyasal yapıları incelenerek pek çok yeni ilaç molekülüne ulaşılabiliyor. Ancak bitkilerde bulunan her kimyasal madde ilaç haline dönüştürülemiyor. Doğal olanın güzelliği de burada. Bitkilerin birçoğunda bulunabilen etken maddeler, laboratuar ortamında sentezlendiğinde aynı etkiyi göstermiyor. Bu gerçek, Fitoterapi'nin (bitki tedavisi) bir bilim olarak kabul edilmesini sağladı. Dünya Sağlık Örgütü'nün de bunu bir tedavi yöntemi olarak kabul etmesiyle, Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Kanada gibi ülkeler bu alanda çok ileri gittiler. Hatta Fitoterapi okulları açtılar. Bugün artık Almanya'da ve bazı Avrupa ülkelerinde Fitoterapi, tıp fakültelerinde ders olarak okutuluyor.

Bitkisel TedaviTürkiye'de Fitoterapi eğitimi alan tek meslek gurubu eczacılar… Eczacılık Fakültelerinin 3. ve 4. sınıflarında tıbbi bitkiler ayrıntılı olarak öğretiliyor.

Ayrıca doktor ve eczacılara yönelik fitoterapi yüksek lisans programları var.

Hem bitkilerden en iyi şekilde yararlanmak, hem de halk sağlığını korumak için en akılcı yaklaşım hekimlerin, hiç olmazsa aile hekimlerinin bu konuda eğitim alması ve eczacıların danışmanlık hizmeti vererek bitkisel ilaçları da satabilmesidir.

Bitkisel ilaçlar, hem sağlığımızı, hem de doğayı korumak için önemli bir fırsat.

Özellikle sağlıklı yaşlanma konusunda da en büyük yardımcımız antioksidan etkili bitkisel ilaçlardır. Doğru ve etkin kullandığımız takdirde kronik birçok hastalığın tedavisi mümkün olacaktır.

Yazar: SavaS Okunma: 879

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss