17 Ocak 2019, Perşembe | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Genç Siviller Yassıada'yı 'aydınlattı'
Genç Siviller Yassıada'yı 'aydınlattı' 28-05-2010 google google

Denize açılan bir tekneyle Yassıada'ya yansıttıkları ışık altında açıklama yapan Genç Siviller, daha sonra denize çiçek bıraktı.

Genç Siviller Platformu'na üye 20 kişi, 27 Mayıs Darbesi'ni protesto etmek ve darbe sonrası hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Caddebostan sahilinde bir araya geldi. Yassıada'ya 'Yaslı Ada' göndermesi yapan grup, daha sonra basın açıklaması yaptı. Genç  Siviller Yassıada'yı 'aydınlattı'

Grup adına açıklama yapan Turgay Ogür, "Bundan 50 yıl önce, Türkiye'de askerler ilk darbelerini yaptılar ve cumhurbaşkanından milletvekillerine, başbakana, bakanlara, genelkurmay başkanı ve emniyet müdürüne kadar pek çok kişiyi, arkamızda şu an ışıkla işaret ettiğimiz adaya topladılar. Bu adada uydurma bir mahkeme kurup, onları yargılayıp, 3'ünü idam ettiler. Pek çoğu işkence gördü, hapse atıldı. Açıklanamayacak ölümler oldu. Biz 50 yıl sonra buna dikkat çekmek adına İstanbul'un başucunda olduğunu göstermek için adayı ışıklandırmak ve İstanbulluların dikkatine adaya çekmek istedik" dedi.

Ogür'ün ardından söz alan, Celal Bayar'ın torunlarından Akile Gürsoy, "27 Mayıs'ın 50. yılında, kadirşinaslıkla bu kötü günleri hatırlayan, bir daha Türkiye'nin böyle kötü günler yaşamaması için bir vefa göstererek bu toplantıyı düzenleyen Genç Siviller'e teşekkür ediyoruz. O mahkemeler herkesin gözü önünde. Gerçi o zaman televizyon yoktu ama radyolardan herkesin gözü önünde büyük baskılar altında cereyan etti. Belgeleri ve dokümanları var. Kardeşim Emine Gürsoy'da zabıtları yayın haline getirdi. İlgilenenler için pek çok kaynak mevcut. Tabi büyük babam Celal Bayar da, o mahkemede ölümle yargılanan, kanun değiştirilip yaş haddinin küçültüldüğü, idam edilebilmek için ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak bu muameleye maruz kaldı. Ülkemiz adına çok önem taşıyan bir mahkeme oldu. Bugünde ülkemize, demokrasimize böyle bir sekte gelmemesi için milletimizin huzur için de hayatına devam edebilmesi için, bütün hatırlamalara ve sorgulamaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Protesto, Genç Siviller'in çiçekleri denizden adaya doğru atmasıyla son buldu.
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 663

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss