22 Ocak 2019, Salı | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nda Atatürk'e benzetildi
Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nda Atatürk'e benzetildi 31-03-2011 google google

Avrupa Parlamentosunda (AP) Türkiye Dostları Grubu ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu, (TUSKON-Brussels) ortaklaşa ''Türkiye ve AB arasında Kalıpları Yıkmak ve Köprü Kurmak'' konulu bir panel düzenledi. Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun İngiliz Üyesi Andrew Duff, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Atatürk'e benzeterek Erdoğan için "İkinci Atatürk'' dedi.

''Atatürk gibi Erdoğan'ın da kendine güveni ve cesareti var. Erdoğan her ne kadar Kemalist olmasa da Türk devletini ateşli savunuyor." şeklinde konuşan Duff, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "İkinci Atatürk" olarak gördüğünü ifade etti. Türkiye'nin katılım müzakerelerinin tıkandığını savunan Duff, ilişkileri yeni bir temele oturma arayışına başlanmasını talep etti.

Öte yandan İngiliz Avrupalı Parlamenter Andrew Duff'un Türkiye'nin bir taraftan zenginleşip demokratikleşirken, diğer taraftan AB kararlılığı konusunda şüpheler uyandırdığı iddiasına cevap Zaman Gazetesi Yazarı Şahin Alpay'dan geldi. Alpay, Türkiye'de siyasi reformların 2006 yılından itibaren yavaşlamasında, AB'den reformlara desteğin azalması ve Türkiye karşıtı açıklamaların artmasının büyük etkisi olduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE'DE KEMALİST VESAYET DEMOKRASİ İLE AVRUPA DEMOKRASİSİ ÇATIŞIYOR

AP Türkiye Dostluk Grubun önde gelen üyelerinden aynı zamanda İsveç Dışişleri Bakanının Carl Bildt'in eşi Anna Maria Corazza'nın oturumu yönettiği AP'de konuşan bir diğer panelist Stockholm Üniversitesi'nde doktorasını yapan Zaman Gazatesi Yazarı Şahin Alpay oldu.

Şahin Alpay AK Parti'nin kuruluşundan itibaren Milli Görüş çizgisini reddederek, Kopenhag siyasi kriterlerini benimsemesinin fevkalade bir dönüşüm olduğunun kaydetti. Türkiye'yi değişime sürükleyen dinamiklerden sıralayan Alpay, birinci dinamiğin 80'li yıllardaki liberal ekonomiye geçiş olduğunu ve bu süreçle birlikte zenginleşen Anadolu sermayesine dikkat çekti. Bir diğer dinamiğin entelektüellerin artık daha cesaretli şekilde fikirlerini savunmasının olduğunu sözlerine ekleyen Alpay, Türkiye'de Kemalist vesayet demokrasisi ve Avrupa demokrasisi isteyenler arasında derin bölünme olduğunu savundu. Alpay, bu bölünmüşlüğün ordu, yargı, iş dünyası, medya ve siyasi partiler arasında ve hatta siyasi partiler içinde dahi görüldüğünü belirtti. Son zamanlarda yaşanan birçok olayda AK Parti içinde bile Avrupa demokrasisine karşı çıkan gurupların bulunduğunu aktaran Şahin Alpay'ın paneldeki konuşmasına başta Türkiye AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Kuneralp olmak üzere çok sayıda Avrupalı ve Türk üst düzey kişi takip etti.

Yazar: SavaS Okunma: 698

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss