21 Ocak 2019, Pazartesi | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Ege Üniversitesi'nde skandal: Türbanlılar içeri giremez!
Ege Üniversitesi'nde skandal: Türbanlılar içeri giremez! 31-03-2011 google google

Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından Ege Üniversitesi (EÜ)'nde, başörtülü öğrencilerin koridorda bile dolaşmasına tahammül edilmiyor. Bazı öğretim üyeleri ve asistanlar tarafından, başörtülerini çıkararak derse giren kız öğrencilerin fotoğraflarının çekilerek fişlendiği, ayrıca sözlü tacize uğradığı öne sürülüyor. Bu duruma itiraz edenlere ise zorla tutanak tutturulup imzalatıldığı belirtiliyor. Bununla da yetinilmeyerek bina girişine, dekanlık onaylı, "Öğrenciler fakültemiz binalarına türban ile giremeyeceklerdir." yazılı bir duyuru asıldı.

Fişleme ve taciz iddialarının odağındaki yer, Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Astrofizik Ana Bilim Dalı. Buradaki başörtülü öğrenciler, göz hapsinde tutulduklarını ve hocalara yaranmak isteyen bazı asistanlar tarafından psikolojik baskı altına alındıklarını ifade ediyor. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren de yaşananları doğrulayarak, rektörlük ve dekanlığın bilgisi dahilinde hareket ettiklerini söylüyor. Dekanlık yetkilileri ise, "Bilgimiz yok. Böyle bir şeye izin vermeyiz." şeklinde açıklama yapıyor.

skandalduyuru.jpg

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı öğrenciler, Astrofizik Ana Bilim Dalı'nda görevli öğretim üyeleri R.P. ve Z.T. ile Araştırma Görevlisi O.Ö.'nün, kendilerine baskı uyguladığını ileri sürdü. İddialar hakkında konuşmayacaklarını açıklayan öğretim üyeleri, konunun muhatabının bölüm başkanlığı olduğunu söyledi. Bölüm Başkanı Evren ise, "Türbanlı öğrencilerin içeriye girmesi önceden beri yasak. Kapılarda bu yazılar yazıyor. Öğrenciler, bunlara rağmen içeri girmeye çalışıyor. Arkadaşımız veya öğretim üyelerimiz bu durumdan huzursuz. Üst yönetimlerle konuştuğumuzda, 'O öğrencileri bir tutanak tutup bildirirseniz biz de gerekli işlemleri yaparız.' diyorlar. Yapılan işlemler bunlar, başka bir şey değil." dedi.

Bu tür işlerin öğretim üyelerinin görevi molup olmadığı sorusuna karşılık da, "Bizden bir kanıt istiyorlar, onun için yapılıyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman öğretim üyelerinin sorumluluğundadır deniyor. O zaman öğretim üyeleri de gerekeni yapmak zorunda kalıyor. Bizden ziyade üst yönetimlerimizin sorunu, onların dediklerini yapıyoruz. Ben dekanlığımıza sordum, dekanlık da rektörlüğe sormuştur." şeklinde konuştu.

EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı ise iddiaları reddederek şunları söyledi: "Böyle bir şey söz konusu değil. Rektörlük adına konuşmuyorum ama dekanlık olarak biz kendilerine böyle bir şey söylemedik. Hiç böyle bir şey mümkün müdür ki bir öğrencinin fotoğrafını çekin de bana gönderin diyeyim? Söz konusu bile olamaz. Ben söylemedim, rektörlüğümüz de böyle bir istekte bulunmadı."

Yazar: SavaS Okunma: 819

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss