25 Mart 2019, Pazartesi | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Çuvalcı generale aleni destek!
Çuvalcı generale aleni destek! 07-02-2010 google google

ABD Savunma Bakanı Robert Gates Türkiye'ye geldi. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile görüştü. Daha sonra da gazetecilerin sorularını yanıtladı.Çuvalcı generale aleni destek!

Gates'e çuval olayı da soruldu. Onun cevabı ise kaçamak oldu: "Ben o tarihte Savunma Bakanı değildim" Ama çuvalcı paşayı da korudu "Odierno’nun unvanı ortada. Ona Başkan’ın (Obama) da benim de itimadımız tam." dedi.

Fikret Bila konuşulanları şöyle yazdı:

‘Çözüm öldürmek değil’
Gates, PKK ile mücadelede işbirliği ve çözüm konusunda ne düşündüğü sorusunu yanıtlarken, Org. Başbuğ’a da atıfta bulunarak şöyle dedi:
“Orgeneral’in de (Başbuğ) söylediği gibi, nihai çözüm herkesi öldürmek değildir. Zaten Kuzey Irak’taki Bölgesel Yönetim’in Başkanı Barzani’yle görüşmemizde, bölgesel yönetimin, PKK’ya şiddete son vermesi yönünde baskı kurmasının önemine işaret ettim.”

Org. Başbuğ’un Gates’le bu konuyu konuşurken, bir yandan da eşzamanlı olarak devletin diğer organlarının ekonomik ve sosyal önlemleri alması gerektiğini vurgulayarak her zamanki yaklaşımını yansıttığı da öğrenildi.
Gates ayrıca, işbirliği bağlamında istihbarat, keşif ve gözetleme araçları konusunda ihtiyaç olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da söylediği gibi Washington’a dönünce bu konuda başka neler yapabileceklerine bakacaklarını belirtti.

Açılıma destek

Gates, Başbakan Erdoğan’ın girişimini olumlu bulduklarını da söyleyerek şöyle devam etti:
“Topluma dönmeye hazır olanla, iflah olmayacakları birbirinden ayırmak gerekir. Bu bağlamda Başbakan Erdoğan’ın girişimini (açılım süreci) olumlu karşılıyoruz.”

Çuval geçirme olayı

ÇUVAL OLAYI NEDİR? 

Çuval olayı veya Çuval hadisesi, (İngilizce'de The Hood event) 4 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde karargâh kurmuş bulunan (bir binbaşı komutasında) 11 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun ve Türkmen mihmandarlarının Irak'taki işgal kuvvetlerinin bir parçası olan Amerikan 173. Hava İndirme Tugayı'na bağlı askerlerce ve yanlarında peşmergelerin de bulunduğu bir ortamda, sürpriz bir baskın sonucu derdest edilmeleri ve başlarına çuval (kukuleta) geçirilmek suretiyle götürülüp 60 saat süresince alıkonularak sorguya çekilmeleri hadisesini tanımlamak için kullanılan terimdir.

ABD'nin sonradan özür dilediği belirtilmişse de, hadise Türkiye - ABD ilişkilerini derinden yaralamıştır.

Operasyon için ABD'nin en önemli milli bayramı olan 4 Temmuz (Bağımsızlık Günü - Independence Day) tarihinin seçilmiş olması, günün Cuma'ye denk gelmesi, bu şartlarda konuyu süratle ve diplomatik tarzda çözüme kavuşturabilecek yetkili Amerikan makamlarına ulaşmanın uzun sürmesi ve Türk askerlerinin bu yüzden 60 saat gözaltında bekletilmeleri, Amerikan askerlerince küçük düşürücü kasıtlı hareketlere başvurulmuş olması, "Çuval hadisesi"nın bir provokasyon olduğu görüşlerinin dile getirilmesine sebebiyet vermiştir.
Çuvalı geçiren Komutan Odierno ise bir süre sonra terfi ettirilmişti.

 

Gates’e, 2003’te Süleymaniye’de ABD’li askerlerin Türk askerlerin başına çuval geçirmesi olayının hata olup olmadığı, etkisinin geçip geçmediği de soruldu. Çuval geçirme olayı sırasında komutan olan Ray Odierno’nun Türkiye’de “çuvalcı paşa” olarak tanındığı da anımsatılarak sorulan soruya Gates, şu yanıtı verdi:
“Ben o zaman Savunma Bakanı değildim. İlgili değildim. Texas’ta üniversitedeydim ve futbol takımına koç aramakla meşguldüm. Odierno’nun unvanı ortada. Ona Başkan’ın (Obama) da benim de itimadımız tam. Biz Türkiye ile ilişkilere, işbirliğine çok önem veriyoruz. Türk halkına, özellikle Türk askerine çok büyük saygımız var.”

Radarların yerleştirilmesi
ABD’li Bakan’ın bilgi verdiği konulardan biri de NATO kapsamındaki füze kalkanı sistemi bağlamında radarların Türkiye’ye yerleştirilmesiydi. Gates, bu konudaki soruyu yanıtlarken şu bilgiyi verdi:
“Balistik füzelerin yaygınlaşması yüzünden ortaya konan füze savunma sistemi konusunda, Türkiye’nin NATO kapsamında neler yapabileceğini konuştuk. İki radarın Türkiye’ye yerleştirilmesi konusunu ele aldık.”
Gates, Amerikalı bir gazetecinin radar gemilerinin Karadeniz’de nasıl konuşlanacağına ilişkin sorusuna ise, “Bu konuda konuşmak istediğimden emin değilim” yanıtını verdi.

İran ve nükleer silah
Gates, Türkiye’nin İran konusunda arabulucu olması gibi bir konuyu görüşmediklerini belirtirken, “Türkiye, İran konusunda yeterli çabayı gösteriyor mu?” sorusuna da şu yanıtı verdi:
“Türkiye, İran konusunda çok değerli. Çünkü bizim için zor olabilecek şekilde İran’la konuşabiliyorlar. Bundan fırsatlar doğabilir. İran’ın sürmekte olan programlarına karşın Birleşmiş Milletler nezdindeki endişeler konusunda ortak anlayışa sahip olmamız lazım. Türkiye’de o anlayışın olduğu izlenimi aldım. Bu yolda ilerleyeceğiz.”

Eksen kayması
Gates, Türkiye’nin eksenini değiştirdiği yorumlarına ilişkin soruya da şu karşılığı verdi:
“Türkiye coğrafi olarak çok özgün bir pozisyonda, her alandaki çabalarının olumlu karşılanması lazım. Avrupa’dan Ortadoğu’ya çok özel bir iletişimi var.”
Erdoğan’ın, İran dışındaki ülkelerin de nükleer silah sahibi olduğunu, bunlar arasında İsrail’i saydığı anımsatılınca Gates, şu değerlendirmeyi yaptı:
“İran başka bir ülkeyi yok etme amacını açıklamış bir ülke olarak Nükleer Silahları Önleme Anlaşması’nı çiğnedi. Uranyumu zenginleştirme çabaları sürüyor. İran’da bu sorun konusunda bir ilerleme görmüyoruz. İlerleme için zenginleştirilmiş uranyumu Atom Enerjisi Kurumu’na teslim etmeleri gerekir.”
Gates, Afganistan için Türkiye’den yeni asker istemediklerini, Türkiye’nin Afganistan’daki ortaklığından çok memnun olduklarını da vurguladı.


alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 721

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss