22 Ocak 2019, Salı | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » Arınç: Savaş açmamızı istemeyin! İZLE
Arınç: Savaş açmamızı istemeyin! İZLE 01-06-2010 google google

Başbakan Vekili Bülent Arınç, İsrail'in gemilere saldırısıyla ilgili olarak tüm çareyi hukuk ve diplomasi içinde arayacaklarını belirterek, Hiç kimse bu olay sebebiyle İsrail'e savaş ilan etmemizi beklemesin. Böyle birşey olmaz. dedi. Arınç:  Savaş açmamızı istemeyin! İZLE

Arınç, İsrail'i korsanlık yapmakla suçlayarak, Türk Milleti adına ve hükümetimiz adına şiddetle lanetliyoruz. dedi. Arınç Başbakanlık'taki 'Alacakaranlık Zirvesi'nin ardından merkez binada basın toplantısı düzenledi.

 

 

Zehir zemberek bir konuşma yapan Arınç, şunları söyledi:

DOĞRU ADIMLAR ATIYORUZ: Türkiye Cumhuriyeti bütün kurum ve kuruluşlarıyla gelişmeleri yakından takip etmekte, tüm boyutlarıyla meseleyi değerlendirerek doğru adımları atmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti uluslararası hukukun bütün imkanlarını kullanacaktır.

LANETLİYORUZ: Gazze halkına insani yardım ve bazı ilaç taşıyan 33 ülkeden 600 insanın içinde olduğu Gazze'ye özgürlük filosunda bulunan insani yardım gemileri, sabah saat 04.20 sularında uluslararası sularda İsrail Hava Kuvvetleri tarafından saldırıya uğramış, ölü ve yaralıların olduğu olayda yardım gemilerine el konulmuştur. İsrail Hava Kuvvetlerinin tamamen sivil, sadece insani yardım taşıyan gemilere yaptığı bu saldırıyı Türk milleti ve hükümetimiz adına şiddetle lanetliyoruz.

PERVAZSIZLIK: İsrail hükümeti bu insanlık dışı eylemiyle masum insanları hedef alarak, barışı, insanlığı ve bütün insani değerleri hiçe saydığını bütün dünyaya göstermiştir. Herkesi şoke eden bu saldırı İsrail hükümetinin yürüttüğü şiddet politikasının ulaştığı pervasızlığı da bir kez daha ortaya koymuştur.

HESAP VERECEKLER: Uluslararası hukuka tamamen aykırı olan, medeni bir ülkenin devlet aklına uygun düşmeyen, hiçbir insani hassasiyeti gözetmeyen bu kanlı operasyon insanlık tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Bu sorumsuzluğa sebep olan siyasi karar mekanizmaları uluslararası topluma, insanlık vicdanına hesap vermekten kurtulamayacaktır.

MEŞRU GEREKÇESİ OLAMAZ: Açık denizlerde gerçekleşen uluslararası hukuka tamamen aykırı bir şekilde yapılan bu saldırı hiçbir gerekçeyle meşru gösterilemez, hiçbir mazeretle de izah edilemez.

METANET ÇAĞRISI: İnanıyoruz ki 73 milyon Türk insanın yanı sıra bütün insanlık dünya barışına, masumiyete ve insanlığa yapılan bu saldırıyı lanetleyecektir. Bütün vatandaşlarımızın metanetini koruyacağına, Türk milletinin büyüklüğüne, vakar ve sağduyusuna uygun bir şekilde hareket edeceğine gönülden inanıyoruz.

BÜYÜKELÇİMİZİ ÇAĞIRDIK: Türkiye cumhuriyeti bütün kurum ve kuruluşlarıyla gelişmeleri yakından takip etmektedir. Olayın haber alınması üzerine Başbakanlıkta bir kriz değerlendirme toplantısı yapılarak olay bütün boyutlarıyla ele alınmış ve atılacak adımlar kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede İsrail'deki büyükelçimiz Ankara'ya çağrılmıştır.

ASKERİ TATBİKATLAR İPTAL: İsrail ile gündemde olan 3 tane müşterek askeri tatbikatın iptal edilmesine karar verilmiştir. Bu tatbikatlar şunlar; İsrail ile planlanan arama kurtarma tatbikatı, Deniz Kızı ismi... İkincisi yine arama kurtarma tatbikatı, İsrail, Türkiye ve Ürdün ortak tatbikatıydı. Üçüncüsü de 'Barış Güvercini'ortak askeri tatbikatıydı. Bu da İsrail'de yapılacaktı. Üçü de iptal edildi.

GENÇ MİLLİLER DÖNÜYOR: İsrail'de U-18 Genç Milli takımımız bulunuyordu. 2 maç yapmak üzere İsrail'e gitmişlerdi. Bu maçlar iptal edilmiş ve Türkiye'ye dönmek üzereler.

BM GÜVENLİK KONSEYİNİ ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDIK: Venezuella'da bulunan Dışişleri Bakanımız, BM Güvenlik Konseyi'ni acilen toplantıya davet etmiştir. Bununla birlikte Türkiye İKÖ, Arap Birliği, AB ve ilgili tüm kuruluşlarla gereken temasları kurmakta, uluslararası kuruluşlar göreve davet edilmektedir.

HASSASİYET VE TEPKİMİZ BARAK'A İLETİLDİ: Ayrıca Dışişleri Bakanımız ve Savunma Bakanımız İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile bir telefon görüşmesi yaparak, tepkimizi, hassasiyetlerimizi ve kararlılığımızı ortaya koymuştur. Öncelikle insani yardım konvoyunun ve konvoyda bulunun vatandaşlarımızın güvenlik ve selametlerinin sağlanması, yaralıların süratle tedavilerinin sağlanması için gerekenler yapılmaktadır.

VATANDAŞLARIMIZIN İADESİ BEKLİYORUZ: Gemilerdeki gönüllüler acilen ve güvenlik içinde ülkelerine gönderilmeli. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir an evvel iadesini ve el konulan gemilerin serbest bırakılmasını istiyor ve bekliyoruz. Ayrıca tüm yaralıların tedavilerinin de Türkiye'ye getirilerek yapılması için gereken girişimlerde bulunulmuş ve ülkemizde tüm tedbirler alınmıştır.

SALDIRI CEVAPSIZ KALMAYACAK: Evvelce Gazze'de masum sivillerin hayatına kast eden İsrail'in bu saldırısının cevapsız kalmayacağı, Türkiye'den ve uluslararası toplumdan gereken yanıtı alacağı şüphesizdir. Konvoyda vatandaşları bulunan ilgili ülkelerle temas ve eşgüdüm içinde bundan sonra atılacak adımlar özenle müzakere edilecektir.

YARDIMLARA ENGEL OLUNMAMALI: Bir kez daha ifade ediyoruz; İsrail Gazze'ye yönelik insanlık dışı ambargoyu derhal kaldırmalı ve Filistin halkına gönderilen insani yardımların yerine ulaştırılmasına engel olmamalıdır. Masum insanların ölüm ve yaralanmalarına yol açan silahlı saldırı hakkında gerekli soruşturmanın yapılması ve sorumluların cezalandırılması için her türlü girişimde bulunulacaktır.

SORUMLULUKTAN KURTULAMAMALILAR: Bu insanlık ve hukuk dışı saldırı kesinlikle bir karşılık bulmalıdır. Bu karşılık da hukuki bir cezai noktada olmalıdır. Saldırıyı gerçekleştirenler ve yönlendirenler kesinlikle sorumluluktan kurtulamamalıdır.

KORSANLIKLA EŞDEĞER: Yardım gemileri İsrail'in karasularına doğru hareket etmedi. Elimizdeki bilgilere göre, gemiler İsrail'e 77 mil açıktaydı. Dolayısıyla İsrail'in bu saldırısı kendi karasularının ihlali olarak anlaşılmamalıdır. Gazze'ye sivil ve malzeme taşıyan bu hareketin hiçbir askeri yönü yoktur. Bu açık denizlerde işlenen korsanlıkla eşdeğer bir girişimdir.
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 961

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss