20 Ocak 2019, Pazar | ChatVakti.Com
ana sayfa ANA SAYFA
chat SOHBET
HABERLERHABERLER
OYUNOYUN
PAPARAZZIPAPARAZZI
VIDEOVIDEO
sinema SINEMA
Sitene sohbet ekle
Sitene sohbet odası ekle!
Günlük Burçlar
burçlar
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
Sitene günlük burç ekle
resim
»Mini Bot
»Ping Pong Savaşı
»Street Fighter
»Su Damlasi Vur
»Tank Bombala
»Tank Savaşı
»Teke Tek Mac
»Uzayda Savaş
»Çiçekleri Birleştir
»Bombaci itfaiyeci
»Blob Savaşları
»Bazuka Ping Pong
Ana Sayfa » haberler » 2. Abdulhamit için anma töreni
2. Abdulhamit için anma töreni 17-03-2010 google google

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğünün düzenlediği ''Bir İnsan olarak Sultan Abdülhamit'' adlı panel, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde yapıldı.
2.  Abdulhamit için anma töreni
Abdülhamit'in hayatına ilişkin kısa bir belgesel gösterimiyle başlayan panelde konuşan Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Hülagü, Sultan Abdülhamit'in Fransızca, Arapça, Farsça, Arnavutça ve Çerkezce bildiğini, bilime ve farklı kültürlere açık bir insan olduğunu söyledi.

Sultan Abdülhamit'in, özel yaşamında temiz, şık giyinen, zarafete adeta aşık bir kişi olduğunu anlatan Hülagü, Abdülhamit'in her adımını ölçülü ve bilerek attığını, aynı zamanda ahlaki konularda haşin ve gaddar değil son derece merhametli bir kişiliği bulunduğunu belirtti.

Hülagu, Abdülhamit'in ayrıca yüzmeyi sevdiğini, yanlışlıklar ve hatalar karşısında haşin olmasına karşın, huzuruna gelenleri dinleyen, çok konuşmayan ve döneminin konjönktürü nedeniyle kuşkucu bir kişiliği olduğunu aktardı.

''Padişah Abdülhamit borç almaya, kredi kullanmaya karşı olan bir padişahtı. Çünkü bunun insanları kısıtlayıcı bir durum olduğunu düşünüyordu'' diyen Hülagü, Abdülhamit'in ciddi anlamda ticaretle de uğraştığını ve bu nedenle de maddi sıkıntılar çeken diğer şehzadelerin tersine böyle bir sıkıntı yaşamadığını ifade etti.

Prof. Dr. Hülagü, Abdülhamit'in koyun tüccarlığı, tarım ve borsa gibi ticari faaliyetlerle de meşgul olduğunu ve bu konuda yaptığı serveti sık sık hayır işlerine harcayarak insanlara örnek olduğunu anlatarak, ''Örneğin Hicaz demir yolunun yapımında kendi servetinden önemli bir meblağ bağışlamıştı. Sultan Abdülhamit, Selanik'teki sürgün yıllarında dahi servetini 3. ve 4. ordunun ihtiyaçlarını gidermek üzere bağışlamıştır'' diye konuştu.

Abdülhamit'in güzel sanatlara düşkünlüğü ile de tanındığını ve pek çok güzel sanat dalıyla ilgilendiğini vurgulayan Hülagü, özellikle marangozluk ve oymacılıkta çok başarılı olan Abdülhamit'in, resim, çini ve tiyatroya da meraklı olduğunu, bu nedenle Yıldız Sarayı'nda İtalyan sanatçıları istihdam ettiği bir tiyatro dahi kurduğunu dile getirdi.

Hülagü, Abdülhamit Han'ın musiki ile de alakalı olduğunu ancak Türk musikisi yerine Batı müziğini dinlemeyi tercih ettiğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk de Sultan Abdülhamit'i anlamanın, tanımanın ve 30 yıl boyunca bir imparatorluğu ayakta tutan büyük bir alim, sanatkar, devlet adamı ve askeri deha olan böyle bir kişiliği burada anmanın boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

Öztürk, milli kültüre ve ülkeye hizmet edenlere yönelik anma toplantıları düzenlemeye devam edeceklerini kaydetti.

Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan da ölümünün üzerinden 92 yıl geçen 2. Abdülhamit'in, Osmanlı tarihinde hakkında en fazla araştırma yapılan sultan olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özcan, ''Ama ne yazık ki aynı zamanda anlamsız bir kimlik tartışmasının konusu olarak popüler kültürde varlığını sürdürüyor'' dedi.
alıntıdır.

Yazar: SavaS Okunma: 757

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :

İfadeler
resim
resim
Film: Sessiz Çığlık
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Gabriel Byrne
Yapım: M3 Film
resim
»Şampiyonlar Maçına Prova
»TRT'ye bunun hesabını soracağım
»Altın uçtu
»S&P'nin kararı piyasaları sarstı
»Facebook sohbeti düzeltmek
»Obezite Sorunu
»Beşiktaş da karıştı
»Trafiğe dair
»AÖF Bütünleme Sınavı
»Jeremy Hunt seeking new advice
Alt Sayfalar
İletişim | Yetki Başvurusu | ChatVakti Script | Evet Hayır Oyunu | Kurallar | Hakkımızda
Sohbet Chat seoium.com kadın moda haberleri
sitemap rss